qeveri

Lëvizja ‘5 Yjet’ s’merr pjesë në votëbesim, rrezikohet qeveria e Draghit

Stabiliteti i qeverisë italiane drejtuar nga kryeministri Mario Draghi është në rrezik, pasi  ligjvënësit e Lëvizjes 5 yje thonë se nuk...

Macron përpjekje për të krijuar shumicën qeverisëse, opozita e refuzon

Një fjalimin e parë pas zgjedhjeve të së dielës, presidenti Emmanuel Macron i cili humbi shumicën qeverisëse bëri thirrje për bashkëpunim...

Banka Botërore kritika qeverisë për PPP-të

Banka Botërore dhe Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC) në një studim të fundit mbi potencialet e pashfrytëzuara të ekonomisë shqiptare, nxorrën në...

Macron kërkon të formojë qeverinë pasi humbi shumicën në parlament

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të zhvillojë bisedime me rivalët e tij politikë këtë të martë, në përpjekje për të...

Rama: Kënaqësi kur takoj Albinin, edhe pse shumë nuk e besojnë

Kryeministri, Edi Rama ka falenderuar kreun e qeverisë së Kosovës, Albin Kurtin për pritjen e delegacionit shqiptar në Prishtinë në kuadër...

Sot zhvillohet mbledhja e qeverive Shqipëri – Kosovë në Prishtinë

Sot në Prishtinë do të zhvillohet mbledhja e dy qeverive Shqipëri-Kosovë. Takimi që do të drejtohet nga kryeministri Edi Rama dhe ai...

Faqja e internetit e qeverisë ruse hakerohet me mesazhe pro Ukrainës

Një faqe interneti e qeverisë ruse është hakuar gjatë fundjavës, duke bërë që një kërkim në internet për faqen të çojë...

Romët fitojnë në Strasburg kundër qeverisë shqiptare për diskriminim në shkolla

Qeveria ka diskriminuar fëmijët e komunitetit rom dhe egjiptian. Kështu thotë vendimi i fundit i Gjykatës së Strasburgut lidhur me denoncimin...

Kosova ndan 1,7 milion euro për punonjësit shëndetësorë

Qeveria e Kosovës do të ndajë rreth 1,7 milion euro për punonjësit e sistemit shëndetësor në vend. Vendimi për ndarjen e këtij...

Rezerva për ushqimet, qeveria del garant për kreditë e furnizuesve me shumicë

Të gjitha kompanitë e mëdha që importojnë produkte ushqimore bazë nga jashtë për të furnizuar tregun vendas do të ndihmohen nga qeveria. Nëpërmjet...

Qeveria izraelite humb shumicën në parlament

Qeveria në Izrael ka humbur shumicën në parlament, pasi deputetja e partisë Yamina, Idit Silman tha se do të largohej nga...

Shtetësi shqiptare të huajve me kontribut në arsim, shkencë e sport

Shtetasit e huaj me kontribute të spikatura në fushën e arsimit, të shkencës dhe sportit do të marrin shtetësinë shqiptare. Vendimi u...

Rama mohon ndryshimet në qeveri: Nuk ka arsye pse të ketë

Kryeministri Edi Rama konfirmoi se nuk do të ketë ndryshime në qeveri, ndryshe nga ç’është përfolur ditët e fundit në media. I...

Komisioni hetimor zvarriti çështjen e inceneratorëve, thotë Kryemadhi

Monika Kryemadhi deklaroi se komisioni hetimor nuk e ndihmoi procesin e hetimit të inceneratorëve, por e zvarriti atë. Në intervistën në “Now”...

Çmimi i naftës rritet në 233 lekë për litër

Çmimi i naftës shkon në 233 lekë për litër, nga 221 lekë që ishte ditën e djeshme. Ky çmim është miratuar nga...

Abazoviç garanci kundër nacionalizmit serb në Mal të Zi, thotë Gjukanoviç

Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviç u shpreh se partia e tij do të mbështesë një qeveri të pakicës të...