qeverisë

Rënia e euros, fasonët letër qeverisë: Të kompensohemi për humbjet

Sektori prodhues i veshjeve dhe këpucëve po kalon një situatë shumë alarmante për shkak të rënies së Euros e cila nuk...

BE i kërkon Qeverisë së re në Mal të Zi t’i përmbushë reformat për anëtarësim

Bashkimi Evropian (BE) e ka mirëpritur formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi të martën, por i ka bërë...

Protesta kundër qeverisë në Izrael, familjarët e pengjeve: Mos vrisni fëmijë në Gaza

Si çdo të shtunë në Tel Aviv, për 39 javët e fundit, aktivistët politikë kanë protestuar sërish kundër qeverisë, këtë herë...

Spajiç merr mandatin për formimin e Qeverisë në Mal të Zi

Presidenti i Malit të Zi, Jakov Millatoviç e ka zgjedhur liderin e partisë Evropa Tani, Millojko Spajiç si mandatar për kryeministër...

Të shtëna dhe gaz lotsjellës në Veri, vjen reagimi i parë nga qeveria e Kosovës

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi ka deklaruar se kryetarët e komunave të Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit,...

Si e vlerësojnë qytetarët e Tiranës punën e qeverisë, opozitës dhe partive politike

Gjetjet e Barometrit tregojnë se 49.1% e kryeqytetasve e vlerësojnë punën e qeverisë vitin e kaluar me mirë/shumë mirë, ndërsa 46.6%...

Pallatet e vjetra në dorë të qeverisë, do shemben nëse nuk janë rezistente

Objektet e banimit me moshë mbi 50-vjeçare do të kontrollohen për gjendjen teknike dhe aftësinë e përballimin të tërmeteve. Në numër, këto...

E cilësuan Kosovën republikë, merren nën hetim dy zyrtarë të qeverisë serbe

Qeveria e Serbisë ka iniciuar procedurë disiplinore ndaj një përkthyesi dhe e ka shkarkuar shefin e zyrës për bashkëpunim me media,...

“Do jem këtu edhe për ca më gjatë”, ambasadorja Kim i përgjigjet qeverisë

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim iu përgjigj diskutimit lidhur me mandatin e saj, duke theksuar se do të jetë 'edhe ca...

Rreth 80% e shqiptarëve nuk i shohin efektive masat e qeverisë

77.7% e shqiptarëve mendojnë se paketat e ndihmës të dhëna nga qeveria nuk i ndihmojnë familjet në nevojë dhe pensionistët për...

Kinezët po i drejtohen kësaj gjuhe për të kritikuar qeverinë e tyre

Në shumë vende, mallkimi në internet për qeverinë është aq i zakonshëm që askush nuk ia hedh sytë. Por kjo nuk është...

Transporti publik letër qeverisë: Emergjencë me naftën dhe pagat e punonjësve

Shoqata e Transportit kërkojnë që ndihma që jep qeveria të zgjatet në kohë. Sipas tyre, subvencioni në çmimin e karburantit do...

ERE kundër qeverisë: Nga nesër çmimet e reja për fashën mbi 800 kwh

Enti Rregullator i Energjisë Elektrike, ERE, ka reaguar pasi kryeministri Edi Rama njoftoi tërheqjen nga vendimi për të rritur çmimin e...

Dritan Abazoviç propozon ristrukturim të qeverisë në Mal të Zi

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazovic tha se nëntë deputetë nga deputetë të Lëvizjes Ura dhe Partisë Socialiste popullore të...

‘Po na grabiten pronat’, himarjotët në protestë kundër vendimit të qeverisë

Himarjotët janë ngritur sot në protestë kundër qeverisë. Kjo fundit mori një vendim që e shpall zonën nga Gjiri i Llamanit...

Kosova ndalon eksportimin e produkteve bazë agroushqimore

Kosova do të ndalojë përkohësisht eksportet e produkteve bazë agorushqimore. Vendimi u mor në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës të mërkurën. Shkaku për...