qytetarë

Shqiptarët protestojnë në Mitrovicë, policia bllokon urën e Ibrit

Në Mitrovicë të Jugut u mblodh një grup qytetarësh shqiptarë, përkundër kërkesës së Policisë së Kosovës që të mos i përgjigjen...

Pjesëmarrje e ulët në zgjedhje, Spahiu: Qytetarët e dinë rezultatin

Jurisiti Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se populli tashmë e di rezultatin e zgjedhjeve. Sipas tij, niveli i...

Pjesëmarrja në votime deri në orën 8:00

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar pjesëmarrjen e qytetarëve në votime deri në orën 8 të 14 majit. Në rang vendi kanë...

VIDEO| “Hajde këtu më ndihmo”, qytetarët në Kamzë vështirësi në votimin elektronik

Dy qytetarë kanë shkuar për të votuar në Pallatin e Kulturës në Bashkinë Kamzë. Votimi në këtë qendër kryhet elektronikisht dhe...

Fundjava dedikuar kulturës, nga teatri te librat

Këtë fundjavë të pasionuarit pas artit do të kenë mundësi të ndjekin aktivitete të ndryshme kulturore në kryeqytete. Aktivitetet e fundjavës nuk përfshijnë...

VIDEO| Makina përplas qytetaren te Materniteti i Vjetër në Tiranë

Një aksident ka ndodhur në Tiranë, paraditen e sotme. Një qytetare është përplasur nga një automjet, përballë maternitetit "Mbretëresha Geraldinë". Forca të shumta...

A do të marrin pjesë në zgjedhjet lokale? Përgjigjen qytetarët

Numri i kryeqytetasve që do të marrin pjesë në zgjedhjet lokale është rritur nga shkurti në mars me 0.6%. Por gjithashtu...

Dy vjet pas kthimit të talebanëve në pushtet, SHBA-ja vazhdon të evakuojë afganë

Gati dy vjet pas kthimit të talebanëve në pushtet, SHBA-ja vazhdon të evakuojë afganët në kuadër të programeve speciale të emigracionit...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i...

Ja kush janë qytetarët më të pasur në BE, më të varfrit bullgarët dhe sllovakët

Raporti i fundit i Eurostat tregon se qytetarët e Luksemburgut janë më të pasurit e Bashkimit Evropian, me një fuqi blerëse...

I ftohti ‘i kushtueshëm’ në Durrës, qytetarët s’mund të paguajnë faturat e energjisë

Vitet e fundit, dimri sa vjen e bëhet më i ftohtë në Durrës, qytet i cili karakterizohet nga ditët me diell. Disa...

“Kontribuoni sadopak”, Rama thirrje solidarizimi pas tërmetit

Kryeministri Edi Rama ka bërë thirrje për qytetarët që të kontribuojnë sadopak për popullin turk dhe atë sirian që është prekur...

Berisha thirrje qytetarëve: Revolucioni na fton, nesër para parlamentit

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka ftuar qytetarët të mblidhen sërish, pas protestës së të shtunës. Ai ka bërë thirrje që...

“Rama është nisur te padrinoja”- Berisha: Shqipëria do shpërthejë nga fuqia qytetare

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, deklaroi gjatë konferencës për shtyp këtë të premte se një revoltë e madhe qytetare ka...

Florian Binaj: Njerëzit nuk janë pjesë e Shoqërisë Civile se kanë frikë

Aktori Florian Binaj deklaoi se qytetarët janë të frikësuar, ndaj nuk bëhen pjesë e Shoqërisë Civile. Në emisionin "Barometri" në Euronews Albania,...

Shqiptarët qytetarë europianë, 80% e tyre janë me pasaportë të BE

80.7% e shqiptarëve kanë një person të afërm të familjes që jeton në Europë dhe vetëm 18.8% nuk kanë një të...