raketa

Ukraina i kërkon Gjermanisë raketa Taurus

Ukraina i ka kërkuar Gjermanisë që ta furnizojë me raketa të llojit Taurus, tha një zëdhënëse e Ministrisë së Mbrojtjes në...

Shtohen sulmet vdekjeprurëse, Moska bombardon me raketa-tokë ajër qytetin në Ukrainë

Moska ka ndërmarrë një sulm me raketa tokë-ajër gjatë gjatë natës së djeshme, duke lënë të vdekur të paktën një civil...

Raketa shpërthen në ajër, Musk humb miliarda dollarë për 24-orë

Raketa “Starship” e kompanisë “SpaceX”, pas një shkëputjeje të suksesshme nga toka, shpërtheu në ajër për motive që duhen ende të...

Raketa e Koresë së Veriut alarmon Japoninë, lëshohet urdhri për evakuim

Lëshimi i një rakete nga Koreja e Veriut shkaktoi konfuzion në Japoninë veriore këtë të enjte. Autoritetet japoneze lëshuan një urdhër...

Sulm në Krime, forcat ruse rrëzojnë raketën ukrainase

Një raketë e lëshuar nga Ukraina u rrëzua mbi Feodosiya në bregun lindor të Krimesë. Lajmi u bë i ditur nga kreu...

Irani dënoi sulmet me raketa izraelite në Liban dhe Gaza 

Ministria e Punëve të Jashtme të Iranit dënoi sot sulmet raketore izraelite, duke i quajtur ato "një shkelje të sovranitetit, integritetit...

Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike në det 

Koreja e Veriut lëshoi ​​sot dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi në det, në lindje të bregut të saj,...

Testohet raketa e parë 3D, pjesërisht i suksesshëm eksperimenti i “Terran 1”

Një hap pas për njeriun dhe një hap para për printuesit 3D. “Terran 1”, raketa e parë në botë e printuar në...

Ukraina raporton për shkatërrim të raketave ruse në Krime

Ukraina tha të martën se raketa ruse janë shkatërruar gjatë një shpërthimi në Gadishullin e Krimesë. Ky gadishull ukrainas u aneksua paligjshëm...

Koreja e Veriut: Lëshimi i raketës kishte qëllim të “trembte armiqtë”

Koreja Veriore tha të premten se ka lëshuar qëllimisht një raketë balistike ndërkontinentale për të "trembur armiqtë", teksa Koreja Jugore dhe...

Pas kërcënimeve për hakmarrje, Koreja e Veriut lëshon raketën ICBM drejt Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM), ka thënë qeveria japoneze. Ministria e Mbrojtjes konfirmoi se raketa u nis...

VIDEO/ Zbardhet misteri i balonës misterioze në SHBA, Kina pranon që fshihet pas saj

Ministria e jashtme kineze ka reaguar në lidhje me balonën kineze të vëzhgimit që është parë duke fluturuar mbi vende strategjike...

Rusia nis ofensivën masive, raketat bombardojnë Zaporizhzhian

AFP raporton se ushtria ruse ka nisur një ofensivë masive në rajonin e Zaporizhzhias në juglindje të Ukrainës . Forcat ruse pretenduan se kishin...

Rusia nis sulme masive me raketa, sirenat e alarmit bien në të gjithë Ukrainën

Sirenat e sulmit ajror në pjesën më të madhe të Ukrainës Sirenat e sulmit ajror po bien në pjesën më të madhe...

Ministri rus i Mbrojtjes: Do të zhvillojmë raketa balistike dhe nëndetëse bërthamore

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu tha se Moska do të vazhdojë të zhvillojë raketa balistike, nëndetëse bërthamore dhe bombardues strategjikë. Sipas...

Ukraina pretendon se qindra rusë janë vrarë nga sulmi me raketa

Ukraina thotë se rreth 400 ushtarë rusë kanë vdekur në një sulm me raketa në rajonin e okupuar të Donetskut. Zyrtarët rusë...