raketë

Britania e Madhe do të dërgojë raketë në hapësirë përmes një avioni të zakonshëm

Britania po përgatitet për lëshimin e parë të një rakete hapësinore në territorin e saj. Nëse gjërat shkojnë sipas planeve, satelitë...

Luftë raketash në qiellin e Ukrainës, qytetet mbeten pa energji elektrike dhe ujë

Rusia vazhdon sulmet e saj me raketa në infrastrukturën ukrainase me qëllimin për të minuar moralin e qytetarëve. Si pasojë e sulmeve...

Frikë në fshatin e bombarduar polak, hetime për rënien e raketës

Hetime po zhvillohen për të zbardhur se si raketa e qëlluar pak ditë më parë ra në territorin polak. Sidoqoftë, për sekretarin...

Kryeministri japonez: Raketa e Phenianit ka rënë në një zonë ekskluzive ekonomike

Kryeministri japonez Fumio Kishida tha se raketa e dyshuar balistike ndërkontinentale (ICBM), e lëshuar nga Koreja e Veriut sot në mëngjes,...

Irani ndërton raketën balistike hipersonike, depërton në çdo sistem mbrojtjeje

Komandanti i hapësirës ajrore të Gardës Revolucionare Iraniane, Amir Ali Hajizadeh deklaroi se në vend është ndërtuar një raketë balistike hipersonike. Raketa,...

Koreja e Veriut lëshon raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi

Zyrtarët koreano-jugorë dhe japonezë thanë se një raketë u lëshua dhe ra në det, në bregun lindor të Koresë së Veriut. Kang...

NASA do të provojë sërish të nisë raketën drejt Hënës

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës në SHBA (NASA) do të përpiqet përsëri të shtunën të nisë raketën e saj të...

Kërcënimet nga Kina dhe Rusia, Japonia do zhvillojë raketa me rreze më të gjatë

Japonia do të zhvillojë dhe prodhojë në masë, raketë lundrimi dhe raketë balistike me shpejtësi të lartë për të goditur objektiva...

NASA lançon sot raketën gjigande që do kthejë njeriun në Hënë

Agjencia Amerikane e Hapësirës do të dërgojë në Hënë një raketë gjigande të quajtur SLS. Kjo raketë, është më e fuqishmja e...

Mbetjet e raketës kineze bien në Tokë

Mbetjet e një rakete kineze (Long March 5) ranë të shtunën mbi Oqeanin Indian. Lajmi është konfirmuar nga NASA, e cila më...

18 të vdekur nga sulmi me raketa në qendrën tregtare në Ukrainë

Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës tha gjatë natës se 18 persona tani janë konfirmuar të vdekur pas sulmit me raketa...

Kim Jong Un kërkon forcimin e aftësive mbrojtëse të Koresë së Veriut

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un zhvilloi një takim me zyrtarë të lartë ushtarakë, ku urdhëroi forcimin e aftësive...

SHBA dërgon raketa në Ukrainë

Forcat ruse kanë marrë pothuajse kontrollin e qytetit lindor të Severdonetsk, por ai ende nuk është dorëzuar. Autoritetet ukrainase bëjnë me...

Koreja e Veriut publikon një fotografi të pazakontë nga hapësira

Koreja e Veriut ka publikuar një fotografi të Tokës, e cila pretendon se është kapur nga raketa më e fuqishme që...

Koreja e Veriut teston raketën më të madhe që prej 2017

Koreja e Veriut lëshoi raketën më të madhe për testim që prej vitit 2017, të dielën. Bëhet fjalë për një raketë me...