raporti

ODIHR publikon raportin përfundimtar për zgjedhjet e 14 majit

"Zgjedhjet vendore të majit 2023 në Shqipëri ishin përgjithësisht të miradministruara, konkurruese dhe të zhvilluara me pjesëmarrjen e forcave kryesore politike,...

“Helsinki” publikon raportin për zgjedhjet e 14 Majit, problematikat e gjetura

Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka nxjerrë raportin përfundimtar për zgjedhjet vendore të 14 majit që u mbajtën në Shqipëri. Prej monitorimit të...

Raporti i OKB për drogën: Kolumbia, rekord të ri në prodhimin e kokainës në 2022

Kolumbia, prodhuesja më e madhe në botë e kokainës, theu një rekord të ri vitin e kaluar në prodhimin e kësaj...

Raporti i KLSH për Onkologjikun: Aparatura që s’punojnë, mungesa në staf e shtretër

I vetmi spital Onkologjik që ka Shqipëria për trajtimin e sëmundjeve turmorale, nuk ka mundur t’iu jap shërbim të gjithë pacientëve,...

Raporti i DASH për biznesin: Shqetësim pastrimi i parave dhe koncesionet

Mjedisi shqiptar i biznesit vazhdon ende të shfaqi kufizime për investitorët e huaj. I tillë është vlerësimi nga raporti mbi klimën...

Escobar raporton në Kongres: Përafrimi me SHBA-të vetëm dobi i sjell Kosovës

I dërguari amerikani SHBA  për Ballkanin Perëndimor Escobar ka raportuar para Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve në...

Escobar: Veprimet antikushtetuese të Dodik kërcënojnë stabilitetin në Ballkan

Gabriel Escobar, emisar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor ka dërguar një dokument Kongresit ku ka raportuar për...

Escobar raporton sot në Kongres për situatën në rajon, zbardhet qëndrimi për Kosovën

Gabriel Escobar, emisar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor do të raportojë sot para Kongresit Amerikan. Escobar i...

Raporti i non-gratës britanike/ Berisha: Shpifje e trillime, kam paditur ambasadorin

Ish-kryeministri Sali Berisha mbajti këtë të hënë një konferencë me gazetarët, ku akuzoi ambasadorin britanik në Shqipëri Alastair King-Smith, se është...

Raporti i PS për arrestimin e Ahmetaj, Pëllumbi: Kërkesa e SPAK, e ligjshme

Deputeti i Partisë Socialiste Arben Pëllumbi paraqiti në parlament raportin e maxhorancës në lidhje me kërkesën e SPAK për arrestimin e...

“21 mln euro dëm”- KLSH kontrollon 55 institucione: Ka shkelje në tendera

Auditimet e kryera nga Kontrolli i Lartë i Shtetit në periudhën janar-prill 2023 kanë konstatuar shkelje nga ana e institucioneve që...

Raporti i Freedom House për vendet në Tranzicion: Shqipëria përmirësim të lehtë

Organizata Freedom House e klasifikon Shqipërinë edhe në vitin 2022, në kategorinë e regjimeve hibride/demokraci në tranzicion. Vlerësimi i përgjithshëm për...

Zgjedhjet| Raporti paraprak i OSBE-ODHIR: Ishin përgjithësisht të mirëadministruara

Misioni ndërkombëtar i monitorimit të OSBE-ODHIR ka publikuar, raportin paraprak të administrimit të zgjedhjeve lokale në Shqipëri. Në deklaratën e plotë të...

Raporti paraprak i OSBE/ODIHR, Glover: Fushata e qetë, por e polarizuar

Shefja e misionit të vëzhguesve të ODIHR, Audrey Glover në konferencën e parë pas zgjedhjeve të 14 majit tha se dita...

Raporti: Si i pasqyrojnë mediat përkatëse marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë

Një projekt mbi marrëdhëniet Shqipëri-Greqi ka të bëjë me mënyrën si mediat në Shqipëri raportojnë mbi ngjarjet që kanë të bëjnë...

Raporti: Balona spiune i ka dërguar Kinës të dhëna në kohë reale

Një balonë kineze, që ka fluturuar mbi territorin e Shteteve të Bashkuara javë më parë, ka arritur të mbledhë informacion nga...