reciprocitet

Sveçla: Do të zbatojmë reciprocitetin nga 1 shtatori

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se më 1 shtator Kosova do t’i zbatojë pa hezitim vendimet...

Kurti: Refuzova targat neutrale, s’ka dëbim të serbëve

Mbledhjen e 94-të të qeverisë, kryeministri Albin Kurti nuk e nisi me asnjë prej 20 pikave të rendit të ditës. Ai foli...

Lajçak dhe Escobar kërkojnë shtyrjen e reciprocitetit edhe për tre muaj

Përfaqësuesi i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak dhe i dërguari special amerikan Gabriel Escobar, në takimet e tyre me krerët e...

Kurti: Targat KS nuk kthehen, reciprocitet për dokumente

Autoritetet e Kosovës nuk do të pranojnë rikthimin në qarkullim të targave KS për mjetet brenda territorit të Kosovës, si dhe...

Politikani serb: Nëse nuk zgjidhet reciprociteti, konflikti mund të përshkallëzohet

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë dhe anëtari i Partisë Progresive Serbe, Millovan Drecun pret që kryeministri i...

Serbët e Kosovës të përjashtohen nga reciprociteti, thotë Rakiç

Ministri për Kthim e Komunitete dhe kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç ka kërkuar që serbët lokalë në Kosovë të përjashtohen...

Dezinformimi i Beogradit shtyu zbatimin e reciprocitetit, thotë Kurti

Shtyrja e zbatimit të vendimeve për reciprocitet me Serbinë u bë për shkak të fushatës së madhe të dezinformimit që Beogradi...

Vendimet për letërnjoftime dhe targa janë legjitime, thotë ambasadori gjerman

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde deklaroi se vendimet qeveritare për reciprocitet me letërnjoftime dhe targat e automjeteve janë plotësisht legjitime...

Serbia ka të drejtë të mbrojë sigurinë e serbëve në Kosovë, thotë Dodik

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodak deklaroi se Serbia ka...

Reciprociteti, Kurti: S’ka vend për tensione dhe destabilizim

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, deklaroi se nuk ka vend për tensione e destabilizim të situatës për shkak të vendimit të...

Këshilli i Sigurisë: Reciprociteti me Serbinë do të procedohet pa pengesa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mblodhi këtë të dielë Këshillin e Sigurisë, për të diskutuar për masat e zbatimit të reciprocitetit...

Reciprociteti me Serbinë, Kurti mbledh sot Këshillin e Sigurisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të mbledhë këtë të dielë Këshillin e Sigurisë. Kurti e konfirmoi mbledhjen gjatë konferencës së të...

Reciprociteti për targat, Vuçiç: Jam i shqetësuar

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është shprehur i shqetësuar për vendimin e qeverisë së Kosovës, në prag të zbatimit të reciprocitetit...

Lëvizja Vetëvendosje: Reciprociteti forcon pozitën e Kosovës në dialog

Rreciprociteti i vendosur së fundmi për letërnjoftime ndaj Serbisë do të forcojë pozitën e Kosovës në dialog. Kështu është shprehur deputeti i...

Serbia pas reciprocitetit: Kosova po përgatit konflikt të madh

Drejtori i së ashtuquajturës Zyrë serbe për Kosovën Petar Petkoviç, ka thënë se vendimi i Kosovës për vendosjen e masave reciproke...

Kurti publikon vendimet për targa dhe letërnjoftimet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka publikuar vendimet e sotme të Qeverisë për reciprocitet ndaj letërnjoftimeve të lëshuara nga Serbia dhe...