referendum

Muka: Do bëhet referendum për anulimin e Portit të Durrësit nëse PD fiton bashkinë

Ardian Muka, kryesuesi i listës së këshilli bashkiak për koalicionin "Bashkë Fitojmë" tha në emisionin RinOn në Euronews Albania se nëse...

“Referendum për datën e Çlirimit”, Ndregjoni: Të jetë 8 maji i 1945-ës

Besim Ndregjoni, kryetar Mbarëkombëtar i të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë tha në Euronews Albania se 29 Nëntori nuk duhet të...

Erdogan paralajmëron referendum për mbajtjen e shamisë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha të mërkurën se partia e tij mund të mbajë referendum për amendamente kushtetuese që...

Ndryshimet në Kushtetutë vetëm me referendum, zbardhet rezoluta e PL

https://youtu.be/x8FQbRAykIc Partia e Lirisë është duke mbajtur Konventën Kombëtare ku u prezantua edhe rezoluta e kësaj partie, në qendër të të cilës...

Marrëveshja PD-PL e paqartë, thotë gazetari

Gazetari Everest Dedaj tha në një intervistë për Euronews Albania se koalicioni mes Partisë Demokratike dhe Partisë së Lirisë është i...

Balliu: Referendumet, mundësi për t’u dhënë pushtetin qytetarëve

Shefi organizativ në Partinë Demokratike, Klevis Balliu tha në një intervistë për Euronews Albania se pret që marrëveshja e nënshkruar mes...

Rusia ‘ndryshon’ kufijtë – si i ndryshon kjo rregullat e lojës?

15% e Ukrainës i kaloi Rusisë – të paktën sipas Putin – si e ndryshon kjo luftën në Ukrainë? Presidenti rus Vladimir...

Dodik për referendumet: Rusia ka kërcënuar integritetin territorial të Ukrainës

Anëtari serb i presidencës së Bosnje Hercegovinës dhe lideri i Aleancës së Social-Demokratëve të Pavarur, Milorad Dodik, deklaroi se Serbia duhet...

Rusia drejt aneksimit të territoreve ukrainase, Perëndimi paralajmëron sanksione

Rusia është gati të aneksojë një pjesë të Ukrainës brenda disa ditësh, pas përfundimit të referendumeve në 4 rajone. Sipas auroriteteve rajonale...

Pro bashkimit me Rusinë, Putin shpall të premten vendimin për referendumet

Asnjë surprizë në referendumet e organizuara nga Rusia, e cila synon të aneksojë disa nga territoret në Ukrainë. Sipas auroriteteve rajonale të...

Pse referendumi i sotëm rrezikon ‘fillimin e fundit të luftës’ në Ukrainë?

A do të munden Ukraina dhe Perëndimi ta vazhdojnë këtë luftë pas rezultateve të sotshme të referendumit rus? Me referendumin që po...

Referendumi historik, Zvicra rrit moshën e daljes në pension për gratë

Përmes një referendumi dhe me një diferencë të ngushtë prej 50.06 për qind, zviceranët votuan pro rritjes së moshës së pensionit...

Kuba voton për legalizimin e martesës së të njëjtit seks

Kuba ka votuar për legalizimin e martesës së të njëjtit seks në një referendum kombëtar. Rreth dy të tretat e popullsisë votuan...

Ushtarët derë më derë për vota, referendumi në rajonet ukrainase

Ushtarë të armatosur po shkojnë derë më derë në shtëpitë e qytetarëve ukrainas për të mbledhur votat për referendumin i cili...

Katër rajone të Ukrainës mbajnë sot referendumet për bashkimin me Rusinë

Katër rajone të Ukrainës, të kontrolluara nga forcat ruse, do të zhvillojnë referendume këtë të premte për bashkimin me Rusinë. Mbajtja e...

Referendumi, Ilir Meta: Mjeti që do të detyrojë partitë të japin llogari

Kreu i Partisë së Lirisë tha në një intervistë për Euronews Albania se kërkesa për referendum është pikërisht mjeti që do...