refugjatë

‘Më shumë azilantë shqiptarë sesa ukrainasit e luftës”, BE: Kontribuoni në Shqipëri

Në intervistën e parë të dhënë në vendin tonë që nga emërimi si ambasadore e Bashkimit Europian, Christiane Hohmann ka folur...

Spanja shkatërron bandën kriminale që shfrytëzonte refugjatët ukrainas

Policia spanjolle njoftoi se ka shkatërruar një bandë kriminale që drejtonte tri fabrika ilegale të duhanit në vend, në të cilat...

Franca provokon Italinë, nisin përplasjet brenda BE-së për Melonin

Giorgia Meloni po e bën të qartë që marrëdhëniet e saj me francezët nuk do të jenë më të mirat. Me ardhjen...

Pas gazit, Putin kërcënon Europën me një krizë të dytë

Pas gazit, Putin duket se e ka shënjestruar Europën për një krizë të dytë, efektet e të cilës ama, nuk do...

Refugjatët ukrainas nuk gjejnë shtëpi në Belgjikë, kthehen në vendlindje

Ukrainasit që u arratisën nga lufta dhe gjetën strehim në Belgjikë, tani po luftojnë për të gjetur një banesë për të...

Autoritetet italiane strehojnë refugjatët ukrainas në asetet e sekuestruara

Gilles Andre’ Ielo është kryebashkiaku i një qyteze me rreth 14 mijë banorë jashtë Milanos. Ai nuk mendonte kurrë se gjatë...

Kriza e refugjatëve, rreth 90 milionë njerëz të zhvendosur me forcë në botë

Kriza e refugjatëve e shkaktuar nga lufta në Ukrainë ka rikthyer vëmendjen në vështirësitë me të cilat hasen njerëzit që detyrohen...

Nga 1 300 afganë të strehuar në Kosovë, kanë mbetur rreth 70

Afganët e strehuar përkohësisht po largohen nga Kosova. Në shtator të vitit të kaluar Kosova pranoi të strehojë 1 300 afganë me...

100 milionë refugjatë në botë për shkak të luftërave

Rreth 100 milionë persona janë detyruar të zhvendosen për shkak të luftërave, konflikteve që kanë përfshirë disa pjesë të botës. "Gjatë vitit...

Popullsia globale e refugjatëve arrin 100 milionë për herë të parë, sipas OKB

Të dhënat te reja nga UNHCR, Agjencia e OKB-së për Refugjatët, tregojnë se numri i njerëzve të detyruar që ikin nga...

Skemat e vizave britanike për ukrainasit, mbërrijnë 53.000 refugjatë në 3 ditë

Rreth 53.800 njerëz kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar me anë të skemave të vizave të krijuara për ukrainasit pas sulmit...

U ndalohet hyrja në territorin e SHBA disa refugjatëve afganë në Kosovë

SHBA u ka ndaluar hyrjen në territorin e saj disa refugjatëve afganë që ndodhen aktualisht në një bazë ushtarake në Kosovë. Lajmi...

Më shumë se 700 mijë refugjatë ukrainas janë regjistruar në Gjermani

Ministria e Brendshme Gjermane ka deklaruar se që nga fillimi i luftës më shumë se 700,000 refugjatë ukrainas janë regjistruar në...

Portugalia heton keqpërdorimin e të dhënave personale të refugjatëve ukrainas

Policia portugeze kontrolluai një qendër për mbështetjen e refugjatëve ukrainas si pjesë e një hetimi mbi keqpërdorimin e dyshuar të të...

Mbretëria e Bashkuar: S’ka viza për fëmijët ukrainas që udhëtojnë pa një prind

Qeveria Britanike ka ndërprerë aplikimet e vizave për të miturit ukrainas të pashoqëruar që ikin nga pushtimi rus sepse ende nuk...

Zonja e Parë e SHBA-së viziton fëmijët ukrainas në Rumani

Zonja e Parë e SHBA, Jill Biden dhe homologia e saj rumune, Carmen Iohannis, vizituan të shtunën një shkollë në Bukuresht,...