refugjatë

Mbi 5,5 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina, sipas OKB-së

Mbi 5,5 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina që prej fillimit të agresionit rus më 24 shkurt, sipas Komisionerit të Lartë...

Mbi 3000 refugjatë humbën në kalimet detare për në Evropë, thotë OKB

Mbi 3000 refugjatë, azilkërkues dhe migrantë vdiqën ose u zhdukën në vitin 2021 ndërsa përpiqeshin të arrinin në vendet evropiane përmes...

Më shumë se 8 milionë refugjatë pritet të largohen nga Ukraina, sipas OKB-së

Agjencia e OKB-së për refugjatët ka deklaruar se rreth 8.3 milionë ukrainas pritet të largohen nga Ukraina këtë vit për shkak...

Mbi 2,9 milionë refugjatë ukrainas janë larguar drejt Polonisë

Agjencia Kufitare polake deklaroi se më shumë se 2.9 milionë ukrainas janë larguar nga Ukraina drejt Polonisë që nga fillimi i...

Solidaritet me refugjatët nga Ukraina, Princ Charles falënderon britanikët

Princ Charles ka falënderuar britanikët të cilët janë shprehur të gatshëm për të hapur dyert e shtëpive të tyre për refugjatët...

4,5 milionë refugjatë të larguar nga Ukraina, sipas OKB-së

4,5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që prej fillimit të luftës, sipas OKB-së. Komisioneri i Lartë i OKB-së për refugjatët njoftoi...

Refugjatët ukrainas: Gra dhe fëmijë në rrezik shfrytëzimi

Beregsurani është një fshat në kufirin mes Hungarisë dhe Ukrainës. Olgën, e sapoardhur nga Kievi, me origjinë nga Donetsku, para luftës...

Eksodi ukrainas, më i madhi që prej Luftës së Dytë Botërore

Kur kanë kaluar 35 ditë luftë, batica e refugjatëve ukrainas vazhdon të vërshojë drejt vendeve fqinje. Bëhet fjalë për eksodin më të...

Dyfishohen kalimet e jashtëligjshme përmes Ballkanit Perëndimor, sipas Frontex

Itinerari me numrin më të lartë të kalimeve të jashtëligjshme kalon përmes Ballkanit Perëndimor, ku janë vërejtur plot 11.700 raste vetëm...

Rusja dhe i dashuri i saj nga Ukraina gjejnë strehë në Maqedoninë e Veriut

Veronika hap telefonin dhe tregon pamjet e fundit të Ukrainës, të cilat i qëndrojnë asaj si mirazh i një jete të...

Pse SHBA-ja ka lejuar kaq pak refugjatë ukrainas?

Më shumë se 3 milionë ukrainas janë larguar nga vendi që nga pushtimi i Rusisë. Shumica prej tyre kanë shkuar në...

Rreth 1,000  refugjatë ukrainas strehohen në Serbi

Në Serbi ndodhen aktualisht rreth 1,000 refugjatë nga Ukraina. Shumica e tyre gjetën strehim tek të afërmit dhe miqtë. Refugjatët e parë...

Mbi 12 milionë njerëz të bllokuar në zonat e luftimeve në Ukrainë, sipas OKB

6.5 milionë njerëz janë zhvendosur brenda Ukrainës, ndërsa 3.2 milionë janë larguar nga vendi. Kështu njoftoi të premten Agjencia për Migracion e...

Belgjika në pritje të 200,000 ukrainasve, problem strehimi e punësimi

Në Bruksel, pas disa javësh kaosi, autoritetet belge kanë nisur të vënë nën kontroll fluksin e refugjatëve ukrainas. Një qendër e re,...

8 qytetarë të RMV-së presin të evakuohen nga Ukraina

Edhe tetë shtetas të tjerë të Maqedonisë së Veriut prej 120 sa kishin kërkuar evakuim nga Ukraina në total, po presin...

Qeveria britanike mund të strehojë refugjatë ukrainas në pronat e oligarkëve

Qeveria britanike po mendon të strehojë refugjatët ukrainas në pronat e konfiskuara të oligarkëve rusë. “Jemi të hapur ndaj të gjithë mundësive”,...