rendi botëror

Blinken: Kina, kërcënimi më serioz dhe afatgjatë për rendin ndërkombëtar

Sekretari amerikan i Shtetit, Antoni Blinken deklaroi se Kina përbën kërcënimin më të serioz dhe afagjatë për rendin ndërkombëtar. Deklaratën, Blinken e...

Rusia akuzon Ukrainën se nuk i përmbahet negociatave

Ukraina nuk po tregon konsistencë në negociatat Rusi – Ukrainë, sipas presidentit rus Vladimir Putini. Putini i tha presidentit të Këshillit Evropian,...

Princ Heri: Bota është e bashkuar me Ukrainën

Princ Herri gjatë fjalimit në ceremoninë e hapjes së Lojërave Inviktus në Holandë, tha se bota është e bashkuar me Ukrainën...

Mariupoli do të vazhdojë të luftojë, thotë kryetari i qytetit

Kryetari i qytetit të Mariupolit, Vadim Boiçenko, tha të enjten se qyteti nuk do dorëzohet. "Mariupoli ishte, është dhe do të vazhdojë...

Bajden akuzon Rusinë për gjenocid

Presidenti i SHBA-së, Xhou Bajden tha se “diktatori” Vladimir Putin po kryen gjenocid në Ukrainë. Duke folur në Ioua në SHBA për...

A e duan rusët Putinin?

Me një opozitë jashtë funksionit dhe një media të pavaruar tërësisht të mbytur, imazhi i tij si një njeri i fortë...

Rusia mund të përdorë armë kimike në Mariupol, thotë Zelenski

Forcat Ukrainase po bëhen gati për betejën e fundit që të marrin kontrollin e qytetit port, Mariupol, i cili është marrë...

FOTO – Pasojat e luftës në qytetet e Ukrainës

Ukraina po përballet me sulmet ruse që prej më shumë se një muaji, me luftime që kanë sjellë vdekjen e mijëra...

10 korridore humanitare pritet të hapen sot në Ukrainë

Në Ukrainë pritet të hapen 10 korridore humanitare për evakuimin e banorëve të shtunën, sipas zv. kryeministres së Ukrainës, Irina Vereshuk. Një...

Perëndimi shton sanksionet ndaj Rusisë

Udhëheqësit perëndimorë do t’i vendosin Rusisë paketa të reja sanksionesh, deklaroi SHBA të mërkurën. Thirrjet për sanksione të mëtejshme janë rritur ditët...

Ukraina kërkon garanci ndërkombëtare për negociatat me Rusinë

Rustem Umerov ishte anëtar i delegacionit të dërguar nga Kievi për të marrë pjesë në negociatat me përfaqësuesit e Rusisë në...

Rusia të përballet me gjyq ndërkombëtar, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas Zelenksi insiston që Rusia të mbajë “përgjegjësi", duke thënë se Moska duhet të dalë përpara një gjykate ndërkombëtare, të...

Banorët rrëfejnë momentet e dhunës në Bucha

Skenat e dhunës barbare nga rusët në rrethinat e Kievit kanë qenë të dhimbshme për ata që përjetuan shkatërrimin e qytetit. "Shpërthimet...

Njerëzit në Bucha u trajtuan më keq se kafshët, thotë Zelenski

Banorët e qytetit Bucha në Ukrainë janë trajtuar më keq se kafshët nga ushtarët rusë. Kështu deklaroi Zelenksi gjatë një vizite në...

Britania shqyrton masa kundër ushtarëve rusë

Mbretëria e Bashkuar po shqyrton ndërmarrjen e veprimeve të mëtejshme kundër ushtarëve rusë, raportoi BBC. Këto veprime mund të përfshijë sanksione, por...

Zelenski akuzon Rusinë për gjenocid në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Zelenski, akuzoi Rusinë se po kryen gjenocid në përpjekje për të eliminuar kombësitë e Ukrainës. “Ky është gjenocid. Eliminimi...