rënie

Shqipëria po plaket, lindjet në rënie: Më pak bebe në 3 muajt e parë të vitit 2023

Më pak bebe dhe më shumë të moshuar. Kjo është panorama gjithmonë e më e theksuar e Shqipërisë në 10 vitet...

Dëgjohen kërkesat e eksportuesve, qeveria ndërhyn te bizneset e goditura nga euro

Qeveria ka nisur të lëvizë për të lehtësuar bizneset eksportuese e goditura nga zhvlerësimi i euros. Një ndër masat e marra është rimbursimi i...

Shpjegon eksperti: Pse euro ka rënë më shumë në Shqipëri se në Serbi apo RMV

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli shpjegoi në një intervistë për Euronews Albania se pse euro ka rënë më shumë në Shqipëri...

Përfaqësuesi i eksporteve bujqësore: Rënia e euros po na falimenton

Filip Gjoka, përfaqësues i eksporteve bujqësore ishte një nga personat që firmosi letrën dërguar Guvernatorit të bankës dhe qeverisë. Bizneset prodhuese dhe...

Euro në rekordin më negativ, Civici: Ka sasi të madhe në qarkullim

Për ekspertët e ekonomisë, rënia e lirë e euros në kursin e këmbimit valutor lidhet me sasinë e madhe të valutës që ka...

Rënie e ndjeshme e temperaturave në fundjavë, parashikimi i motit

Shqipëria do të vijojë të jetë nën ndikimin e motit të kthjellët dhe temperaturave të larta gjatë ditës së sotme dhe...

Rënia e vlerës së arit po i afrohet nivelit më të ulët të dy viteve 

Vlera e arit po shënon çmimet pranë nivelit më të ulët që nga viti 2020. Çmimi i arit në bursë ra në...

Euro bie kundrejt dollarit, monedha evropiane arrin nivelin më të ulët në 20 vjet

Euro ka rënë kundrejt dollarit, i nxitur nga lufta në Ukrainë. Monedha e përbashkët evropiane vlente më pak se 0.99 dollarë...

Kompania Meta pëson rënie të të ardhurave për herë të parë

Meta, kompania amë e rrjetit social, Facebook ka pësuar rënie të të ardhurave për herë të parë. Kjo kompani thotë se presionet...

Prodhimi i naftës në Rusi mund të bjerë me 17% në vitin 2022

Prodhimi i naftës në Rusi mund të bjerë deri në 17% në vitin 2022, sipas një dokumenti të ministrisë ruse të...

Abortet në Shqipëri shënojnë rënie nga viti në vit

Prej vitit 2015, abortet ne vendin tonë shënojnë rënie nga viti në vit Përgjegjësja e  sektorit të sëmundjeve kronike pranë IShP-së, Dorina...

GDP e Ukrainës mund të bjerë deri në 50%, thotë ministri ukrainas

Prodhimi i Përgjithshëm Bruto (GDB) i Ukrainës mund të bjerë në nivelet midis 30 dhe 50% këtë vit, sipas Ministrit ukrainas...

Bie vlera e Bitcoin, më e ulëta 6 muajt e fundit

Vlera e Bitcoin ra më shumë se 7% të hënën. Monedha kapi vlerën më të ulët në gjashtë muajt e fundit....