republika ceke

Sulmet ruse, Tajvani dhe Çekia nënshkruajnë marrëveshje për rindërtimin e Ukrainës

Tajvani dhe Republika Çeke kanë nënshkruar një marrëveshje për të punuar së bashku për të ndihmuar në rindërtimin e Ukrainës, pas...

Polonia dhe Republika Çeke kontrolle kufitare në kufirin me Sllovakinë

Polonia do të vendosë kontrolle të përkohshme në kufirin me Sllovakinë nga mesnata, tha ministri i brendshëm polak. "Që nga mesnata e...

Gjermania rrit kontrollet kufitare me Poloninë dhe Republikën Çeke

Gjermania njoftoi të mërkurën se do të rrisë kontrollet e saj kufitare me Poloninë dhe Republikën Çeke. Sipas mediave të huaja, kjo...

Ish-gjenerali i NATO-s fiton zgjedhjet precidenciale në Republikën Çeke

Ish-gjenerali, Petr Pavel mundi miliarderin populist, Andrej Babis në balotazh për t'u bërë presidenti i ri i Republikës Çeke. "Presidenca ime do...

6 vendet europiane më të lira për të jetuar, ndër to Shqipëria

Dëshironi të përfitoni nga kostoja relativisht e ulët e jetesës në këmbim të një jete të mrekullueshme në vendet evropiane shumë...

Protesta antiqeveritare në Çeki, akuza për keqmenaxhim të krizës energjitike

Mijëra qytetarë u mblodhën sërish në kryeqytetin çek duke protestuar kundër qeverisë, të cilët e akuzojnë se po keqmenaxhon krizën energjetike...

Republika Çeke: Hungaria rrezikon largimin nga Bashkimi Evropian

"Hungaria po largohet gjithnjë e më shumë nga qëndrimet e vendeve anëtare dhe madje nuk është e pamundur që përfundimisht të...

Polonia dhe Republika Çeke, marrëveshje për mbrojtjen e hapësirës ajrore sllovake 

Polonia dhe Republika Çeke nënshkruan të shtunën një marrëveshje në një bazë ajrore sllovake për të mbrojtur hapësirën ajrore, pasi Sllovakia...

Ukraina dhe ekonomia, ndër prioritetet e presidencës çeke të BE-së

Ukraina do të jetë në qendër të agjendës së presidencës çeke të BE-së. Praga merr drejtimin e radhës të Unionit nga...