rindertimi

Tabaku-qeverisë: Sa para janë shpenzuar për rindërtimin, pse s’ka transparencë?

Deputetja e Grupit Parlametar te Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, zhvilloi gjatë seancës plenare këtë të enjte një interpelancë me Ministren e...

“Rindërtimi shumë larg përfundimit”, Ibrahimaj i përgjigjet Tabakut me një foto

Në seancën e kësaj të enjteje në Kuvend po mbahet interpelanca ministren e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj nga deputetja e...

Gjykatë për krimet ruse, BE: Ukraina të rindërtohet me paratë e oligarkëve

Bashkimi Evropian do që Rusia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Ukrainë. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der...

Protestë në Durrës për rindërtimin, banorët: Vjedhje pronash, standard i dyfishtë

Banorët e 5 pallateve të dëmtuara nga tërmeti në lagjen nr.5 të qytetit të Durrësit janë ngritur në protestë ditën e...

80% e familjeve të pastreha, po paguhet dyfish nga buxheti për bonusin e qirasë

13 mijë familje vazhdojnë të jenë të pastreha pas dëmeve që shkaktoi tërmeti i 3 viteve më parë në nëntor të...

Gazetari Erebara: Rindërtimi, njësoj si qeveria në drejtimin e gabuar

Në një intervistë për Euronews Albania, gazetari i BIRN, Gjergj Erebara tha se qeveria 2 vite më parë vendosi që të...

1.2 mln euro dëm, rindërtimi me vonesa në Krujë, zvarritet për 2 vite tenderi

Bashkia e Krujës ishte më e goditura nga dëmet që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit 2019 në Shqipëri. Por edhe pse shiritat...

Tenderat e rindërtimit, 8 kontrata u fituan nga kompani me pronarë nën hetim

Tetë tendera të rindërtimit janë fituar nga kompani, pronarët e të cilave kanë patur probleme me ligjin. Euronews Albania ka zbuluar 3...

130 mln € më shumë do paguajnë shqiptarët për borxhin e rindërtimit

Qytetarët shqiptarë do të paguajnë të paktën 130 milionë euro më shumë për interesat e borxhit që shteti ka marrë për...

Zero kredi për rindërtimin, Shqipëria s’ka marrë asnjë financim nga donatorët

Shqipëria nuk ka marrë asnjë euro nga kreditë e buta që u ofruan nga donatorët e huaj për rindërtimin. Nga të dhënat...

Bashkia Durrës kërkon 16 mln dollarë fond shtesë për rindërtimin

Zv.kryeministri dhe ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj në përfundim të mbledhjes së qeverisë deklaroi se Këshilli i Ministrave ka miratuar fonde...

Banorët e lagjes 5 Maji: Po humbim pasurinë e gjithë jetës

Banorët e lagjes 5 Maji në Tiranë jetojnë çdo ditë me ankthin e shembjes së banesave për shkak të projekteve të...

Bashkia e Durrësit tenderë për rindërtimin në prag zgjedhjesh

Në prag të zgjedhjeve të pjesshme vendore bashkia e Durrësit ka rifilluar projekte të reja rindërtimi. 10 ditë më parë bashkia shpalli...