rmv

1 vit nga tragjedia në Bullgari, asnjë përgjegjës për vdekjen e 44 shqiptarëve

Një vit pas tragjedisë me djegien e autobusit në Bullgari që mori jetët e 44 qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, familjarët...

Pasaportat  e arta përdoren nga persona me rekorde kriminale për aktivitetin e tyre

Dhënia e shtetësisë maqedonase një oligarku ukrainas me emrin Oleksandr Onyshenko, pjesë e listët së zezë të SHBA-së dhe i përfshirë...

Shkupi sfidon SHBA, i jep shtetësi oligarkut të sanksionuar nga Uashingtoni

Oligarku ukrainas, Oleksandr Onyshenko, i cili është arratisur nga drejtësia në Ukrainë dhe është i sanksionuar nga SHBA-ja, ka marrë shtetësinë...

Nënshkruhen 21 marrëveshje dhe memorandume mes Shqipërisë e RMV

21 marrëveshje dhe memorandume janë nënshkruar sot në Shkup mes dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Përkatësisht janë 12...

Bashkëpunimi energjetik me RMV-në, Balluku: Duhet strategji për qëndrueshmërinë

Zv. kryeministrja Belinda Balluku deklaroi nga mbledhja e qeverisë së Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut se në rast se nuk ka...

Artan Grubi: Nuk është më tabu që kryeministri i RMV të jetë shqiptar

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi tha se arritjet e shqiptarëve në RMV janë të padiskutueshme duke nisur nga gjuha...

Mbledhja e qeverive Shqipëri-RMV, Rama: Finalizojmë një sërë marrëveshjesh

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka zbardhur agjendën e mbledhjes së përbashkët me qeverinë e Shqipërisë, e cila do të zhvillohet...

Nesër mbledhja e qeverive Shqipëri-RMV, zbardhet e agjenda

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka zbardhur agjendën e mbledhjes së përbashkët me qeverinë e Shqipërisë, e cila do të zhvillohet...

Kriza e ngrohjes në RMV, peletat mund të mungojnë për 45 mijë familje maqedonase

Mbi 45 mijë familje në Maqedoninë e Veriut rrezikojnë të mbesin pa ngrohje pas vendimit të Qeverisë për kufizimin e çmimit...

Një shqiptar zgjidhet në krye të ‘SPAK-ut’ maqedonas

Islam Abazi është drejtuesi i ri i Prokurorisë për Luftimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Abazi është shqiptari i parë që...

Gazetarë në RMV kërcënojnë me bojkot, duan ndryshime ligjore për mbrojtje nga sulmet

Sulmet në rritje ndaj gazetarëve në Maqedoninë e Veriut kanë shtyrë këta të fundit të kërcënojnë me bojkot nëse nuk votohen...

Partitë shqiptare në RMV të unifikuara: Shqipja të bëhet gjuhë zyrtare e barabartë

Partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut janë bashkuar në kërkesën për heqjen e përkufizimit të gjuhës shqipe në Kushtetutën e vendit...

Von der Leyen në Shkup: Përpjekjet për integrimin evropian po japin frytet e tyre

Një nënshkrim historik ngre urën mes Shkupit dhe Brukselit. Qeveria në Maqedoninë e Veriut dhe Bashkimi Evropian kanë firmosur një marrëveshje...

4 ukrainas arrestohen në RMV, dyshohen për gërmime në një vend arkeologjik 

Në Maqedoninë e Veriut, katër shtetas të Ukrainës janë arrestuar nën dyshimin se kanë gërmuar ilegalisht artefakte në një nga lokacionet...

Institucionet shtetërore në RMV kursyen 20% të energjisë elektrike në muajin shtator

Institucionet shtetërore në Maqedoninë e Veriut kanë kursyer 20 përqind të energjisë elektrike gjatë muajit shtator, pas detyrimit të vendosura nga...

Bashkëpunimi RMV-Bullgari, Pendarovski: E mirëpresim ndihmën energjitike nga Sofia

Agresioni rus ndaj Ukrainës ka motivuar liderët e vendeve të Ballkanit të përshpejtojnë kërkimet për burime alternative të energjisë dhe reduktimin...