rmv

Brenda 2 vitesh bullgarët do përfshihen në kushtetutën e RMV-së, thotë ministri

Pak ditë më parë, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, çka i mundësoi...

‘Bullgarët nuk do të ndalen’, qytetarët në RMV skeptikë për negociatat me BE-në

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut janë skeptikë për ndryshimet pas nisjes së negociatave me Bashkimin Evropian. Shumë prej atyre që intervistoi Euronews...

Von der Leyen: Shqipëria do të bashkohet me Mbrojtjen Civile Europiane

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen e cilësoi një moment historik konferencën e parë ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

3 viktima në atentatin e Fushë-Krujës, sulm kibernetik | 5 ngjarjet e javës

4 autorë, si ndodhi atentati me 3 viktima në Fushë-Krujë Detaje të reja kanë dalë nga atentati në Fushë Krujë ku...

Shtatë pikat e propozimit francez

Pas protestave dhe tri ditë debat në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, deputetët miratuan të shtunën, më 16 korrik, propozimin francez...

Votimi në RMV, liderët politikë: I hap rrugë negociatave

Votimi pro i propozimit francez në parlamentin maqedonas, i ka hapur rrugë nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut...

Zbulohet data e konferencës së parë ndërqeveritare për RMV-në

Konferenca e parë ndërqeveritare për Maqedoninë e Veriut do të mbahet më 19 korrik. Lajmin e bëri me dije kryeministri Dimitar Kovaçevski,...

‘Urime RMV’, presidentja e KE-së: Votimi i propozimit i hap rrugën negociatave

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen ka uruar Maqedoninë e Veriut për votimin e propozimit francez. Në një postim në...

Propozimi francez më i miri, thotë kreu i BDI

Arbër Ademi, kreu i grupit të Bashkimit Demokratik për Integrim tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi francez për...

Parlamenti maqedonas mblidhet sërish sot, diskutohet propozimi francez

Për të mësuar çfarë do të ndodhë me propozimin francez, jemi sërish sot me sytë nga Shkupi. Parlamenti në Maqedoninë e...

‘Po na rrezikohet gjuha dhe identiteti’, në shesh kundër planit francez

Protestuesit kundër propozimit francez në Maqedoninë e Veriut kërcënojnë se nuk do e kontrollojnë zemërimin. Ata kanë premtuar se nuk do...

Policia e RMV-së arreston 10 protestues

Policia e Maqedonisë së Veriut ka arrestuar 10 protestues të cilët kanë hedhur sende të forta drejt policisë dhe Parlamentit. Gjatë periudhës...

Paralajmërimi i protestuesve në RMV nëse miratohet propozimi francez

Protestuesit kundër propozimit francez në Maqedoninë e Veriut dhe shprehen se nuk do e kontrollojnë zemërimin. Ata po e presin diskutimin për...

Von der Leyen në Shkup: RMV ka mundësinë historike për të hapur negociatat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen ka mbajtur fjalën e saj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, para votimit...

Thirret seanca për propozimin francez në RMV

Një seancë parlamentare do të mbahet për diskutimin e propozimit francez në Maqedoninë e Veriut. Deputetëve në Kuvendin e RMV-së do u...

Rusia nuk ndikon në protestat e RMV, thotë ambasada ruse

Ambasada ruse ka njoftuar se nuk ka ndikuar dhe as nuk ka për qëllim të ndikojë në çështjet e brendshme të...