rmv

Shqiptari që mbrojti me armë hotelin në Shkup rrezikon 5 vite burg

Isuf Koka, shqiptari që qëlloi me armë zjarri në ajër për të mbrojtur hotelin e tij në Shkup, rrezikon 5 vite...

Çështja RMV-Bullgari, reagon Bujar Osmani

Bujar Osmani ka reaguar sa i takon çështjes Maqedoni e Veriut-Bullgari. Ministri i Jashtëm i RMV-së, tha se kanë qarkulluar informacione të...

RMV në udhëkryq, mes negociatave të anëtarësimit dhe rrymës anti-BE

17 vjet nga marrja e statusit të vendit kandidat, Maqedonia e Veriut mori ftesën për nisjen e negociatave me BE-në. Por...

Ministria e Jashtme bullgare ‘kundër’ propozimit francez

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë nuk është e kënaqur me propozimin francez. Ministrja e Jashtme bullgare Teodora Gençovska ka dorëzuar...

Ish-shefi i shërbimit sekret ‘paguan’ burgun, i jep 36 milionë euro RMV-së

Ish-shefi i shërbimit sekret në Maqedoninë e Veriut, Sasho Mijalkov ka pranuar fajësinë për veprimtari kriminale, pastrim parash dhe një sërë...

Protestat kundër propozimit francez, sot bllokadë në gjithë RMV

Për të gjashtën ditë me radhë me mijëra qytetarë u mblodhën në Shkup për të protestuar kundër propozimit francez i cili...

Eurodeputetja ngre alarmin: Protestat në RMV mund të përdoren nga Rusia

Eurodeputetja dhe Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka ngritur shqetësimin se protestat e dhunshme në Maqedoninë e...

Macron thirrje RMV-së: Keni fuqinë për të ndryshuar rrjedhën e historisë

Presidenti francez Emanuel Macron i ka dërguar një mesazh Maqedonisë së Veriut për ta pranuar propozimin francez. Macron ka shkruar se RMV-ja...

Partitë shqiptare kundër protestave në RMV: Mos nxisni konflikte ndëretnike

Partitë shqiptare BDI dhe Aleanca Shqiptare kanë reaguar pas protestave të cilat prej ditësh kanë përfshirë Shkupin. Në një komunikim për mediat...

Përplasje mes 2 grupeve në RMV, arrestohet shqiptari që qëlloi me armë

Në ditën e pestë të protestës kundër propozimit francez në Shkup një pjesë e protestuesve tentuan të hynin në Çarshinë e...

Protesta në RMV, Mickoski akuzon një shqiptar se donte ta vriste

Protestat kundër propozimit francez në Shkup kanë marrë rrjedhë tjetër pasditen e sotme, kur një pjesë e protestuesve tentoi të hynte...

Të shtëna me armë në protestën e opozitës në Maqedoninë e Veriut

Të shtëna me armë zjarri dhe hedhje e sendeve të forta kanë shoqëruar nisjen e protestës së sotme në Maqedoni të...

Partitë në RMV grupe pune për të shqyrtuar propozimin francez

Teksa Maqedonia e Veriut është përfshirë nga protesta të qytetarëve që kundërshtojnë propozimin francez për zgjidhje të mosmarrëveshjeve me Bullgarinë, partitë...

“Po na cenohet identiteti”, qytetarët në RMV në protestë

Kristijan Benito, protestues nga Maqedonia e Veriut, që 4 ditë me radhë fle nën qiell të hapur duke kërkuar nga qeveria...

Në Shkup protestohet kundër propozimit francez: S’njeh gjuhën tonë

Për të tretën natë me radhë me mijëra qytetarë protestuan në Shkup duke kundërshtuar propozimin francez për heqjen e vetos bullgare,...

Opozita shqiptare në RMV pranon propozimin francez

Për liderin e partisë opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut, Zijadin Sela, propozimi francez është i pranueshëm. Pas takimit me kryeministrin Dimitar...