rmv

Presidenti i RMV: E natyrshme që Shqipëria të kërkojë ndarjen për në BE

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski thotë se BE po tregohet me standarde të dyfishta pasi nga një anë po...

Takim RMV – Bullgari në Romë, kryeministrat diskutojnë mosmarrëveshjet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski ndodhet në një vizitë dyditore në Romë dhe në Vatikan. Ai prit nga Papa Françesku,...

Ish-kryeministri i RMV-së dënohet me 9 vite burg për herë të katërt

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruye është dënuar për herë të katërt që nga viti 2018 me nëntë vite burg...

Kancelari gjerman viziton Ballkanin Perëndimor në qershor

Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se do të udhëtojë në Ballkanin Perëndimor përpara se të mbahet një takim i Këshillit Evropian...

PE i kërkon BE-së të nisë negociatat me Shqipërinë dhe RMV në qershor

Grupimi i socialistëve dhe demokratëve në Parlamentin Europian i bën thirrje BE-së të nisë negocimin me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut...

Pas grevës së arsimtarëve në RMV, qeveria u rrit pagën më 15%

Pas më shumë se dy javë grevë në arsimin fillor dhe të mesëm të Maqedonisë së Veriut, dhe më shumë se...

Kisha Maqedonase “pajtohet” me Serben, skepticizëm për pavarësinë e maqedonases

Pas më shumë se 50 vitesh mosmarrëveshje të shkaktuara nga ndarja e Kishës Ortodokse Maqedonase nga ajo Serbe, kjo e fundit...

Ministrja e Jashtme gjermane: BE të mbajë premtimin për Shqipërinë e RMV-në

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock thotë se BE duhet të mbajë ‘premtimin’ për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Baerbock ka...

Rreth 4 mijë biznese mbyllen në RMV, shkak rritja e çmimeve 

Çmimet e produkteve bazë në Maqedoninë e Veriut vazhdimisht po rriten, duke e bërë të papërballueshme jetesën normale të qytetarëve me...

Deklarata e Ramës për ndarjen nga RMV, opozita kërkon mocion me debat në Kuvend

Disa deputetët të partisë demokratike që mbështesin Sali Berishën dhe deputetë të Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë kërkuar mocion me debat...

Stërvitja e NATO-s në RMV, prezentë ushtarë nga Shqipëria dhe SHBA-të

Nën hijen e luftës në Ukrainë, Maqedonia e Veriut mirëpriti një stërvitje të madhe ushtarake të NATO-s e quajtur ‘Reagimi i...

A do ta zgjidhë SHBA mosmarrëveshjen Bullgari-RMV?

SHBA është angazhuar për arritjen e një marrëveshje mes Bullgarisë dhe RMV-së, në mënyrë të kësaj të fundit t’i hapet rruga...

Partia opozitare bllokon Kuvendin në RMV, kërkon zgjedhje të parakohshme

Partia opozitare VMRO DPMNE në Maqedoninë e Veriut ka filluar sot bllokimin aktiv të Kuvendit. VMRO DPMNE paralajmëroi se do të bllokojë...

Mungesa e vajit të lulediellit, RMV vendos të hapë eksportet me Shqipërinë

Të martën Maqedonia e Veriut do të vendosë të hapë eksportet për vajin e lulediellit me Shqipërinë. Mungesa e vajit ka rritur...

Opozita në RMV kërkon zgjedhje të parakohshme, paralajmëron bllokim të Kuvendit

Opozita në Maqedoninë e Veriut vazhdon të këmbëngulë për zgjedhje të parakohshme parlamentare, pas fitores së VMRO DPMNE-së në zgjedhjet lokale. Partia...

Ndarja e Shqipërisë nga RMV për negociatat, Talat Xhaferi: Kjo varet nga BE

Në një intervistë për Euronews Albania, kryetari i kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, foli për anëtarësimin në Bashkimin Evropian...