rmv

7 vdekje dhe 668 raste me COVID në RMV

7 persona kanë vdekur në Maqedoninë e Veriut nga COVID-19. Sipas Institutit të Shëndetit Publik të Maqedonisë së Veriut, gjatë 24 orëve...

RMV thirrje qytetarëve të largohen nga zona e konfliktit në Ukrainë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka ripërsëritur thirrjen ndaj qytetarëve të saj, të cilët aktualisht ndodhen në Ukrainë. Sipas një komunikate të...

22 persona të vdekur nga COVID-19 në RMV

22 viktima nga COVID-19 si dhe 1,117 raste të reja janë regjistruar sot në Maqedoninë e Veriut. Sipas njoftimit të Ministrisë së...

Teknologjia po prodhon analfabetë

Një hulumtim që ka bërë Enti për Statistikë në Maqedoninë e Veriut në bashkëpunim me UNICEF-in, ka nxjerrë të dhëna shqetësuese...

Ligji për qeverinë teknike përplas partitë në RMV

Mazhoranca në Maqedoninë e Veriut ka refuzuar propozimin e opozitës për heqjen e Qeverisë teknike 100 ditë para zgjedhjeve parlamentare. Ligji aktual...

80 mijë punëtorëve në RMV iu rritet rroga

Paga minimale në Maqedoninë e Veriut është rritur nga 250 në 300 euro. Vendimi do të hyjë në fuqi nga muaji mars...

Vdes në burgun e Izdrovës ish-luftëtari i UÇK

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhail Qerimi, ndërroi jetë në burgun e Idrizovës, në RMV pas 13 vitesh tentativa për...

Bullgaria dhe RMV firmosin bashkëpunimin

Qeveritë e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë mbajtën mbledhjen e parë ndërqeveritare, ku u nënshkruan 3 memorandume bashkëpunimi. Grupet e punës caktuan afatet...

Maqedonia e Veriut kërkon lehtësira për të hyrë në Kosovë

Maqedonia e Veriut i ka kërkuar Kosovës lehtësira për qytetarët e saj gjatë kalimit të kufirit mes dy shteteve. Ministri i Shëndetësisë...

Varianti Omicron mbush pediatrinë në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut është rritur numri i fëmijëve të prekur nga COVID-19, sidomos me variantin Omicron. Në Spitalin për sëmundje të...