rmv

Ushqimet 17% më shtrenjtë në RMV, qeveria kufizon fitimin tregtar për produktet

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka kufizuar fitimin e tregtarëve në disa produkte ushqimore bazike, pasi inflacioni në vend arriti rekord...

Çmime rekord në RMV për produktet e shportës bazë

Inflacioni arriti një rekord të ri prej 12 për qind në muajin maj në Maqedoninë e Veriut, krahasuar me majin e...

Reagime në RMV për batutën e Ramës, opozita kërkon dorëheqjen e Kovaçevskit

Një batutë e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, mund t’i kushtojë dorëheqjen kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevskit Gjatë samitit për...

Një qeveri e re në Sofje minon rrugën evropiane të RMV-së, thotë analisti

Kriza politike në Bullgari është në ditën e katërt dhe nuk dihet nëse do të ketë zgjedhje të reja apo alternativa...

Dënohet sërish me burg Gruevski, konfiskohet selia e VMRO-DPMNE

Gjykata Penale e Shkupit vendosi që të konfiskojë selinë e partisë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE dhe 30 selitë e tjera gjithandej Maqedonisë...

Kurti refuzon ftesën e kryeministrit të RMV-së për Ballkanin e Hapur

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka refuzuar ftesën e homologut maqedonas Dimitar Kovaçevski për të marrë pjesë në nismën Ballkani i...

Ish-ministri i Jashtëm i RMV-së: Procesi i anëtarësimit në BE, i bllokuar

Për ish-ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov, procesi i zgjerimit të BE-së mund të konsiderohet pa frikë i...

RMV i pari shtet i Ballkanit që nis bisedimet për dialog strategjik me SHBA

Maqedonia e Veriut ditën e sotme do të fillojë bisedimet për dialogun strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas Departamentit amerikan...

Mbarojnë masat anti-krizë, shtrenjtohen ushqimet dhe karburantet në RMV

Nga dita e sotme nuk vlejnë më masat anti-krizë, të cilat Qeveria e Maqedonisë së Veriut i kishte vendosur në muajin mars...

Bujar Osmani ‘rihap’ ambasadën e Maqedonisë së Veriut në Ukrainë

Shefi i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani ka vizituar Ukrainën, në shenjë mbështetjeje për rezistencën e popullit ukrainas. Në mënyrë...

Qytetarët në RMV thonë se nuk kanë lekë për pushime

Heqja e kufizimeve nga COVID-19, ka shtuar numrin e turistëve në Maqedoninë e Veriut. “Interesimi për këtë vit është mjaft i madh....

VMRO-DPMNE interpelancë ndaj Talat Xhaferit për ‘shkelje dhe keqmenaxhim’

Partia opozitare në Maqedoninë e Veriut VMRO-DPMNE do të dorëzojë iniciativë për interpelancë ndaj kryetarit të Parlamentit Talat Xhaferi për shkak...

Ministri i Jashtëm grek Dendias viziton Shkupin 

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias po qëndron sot për vizitë zyrtare në Shkup, ku do të pritet nga homologu i...

Meshë e përbashkët RMV-Serbi, shënohet fundi i përçarjes 55 vjeçare

Kisha ortodokse e Serbisë ka njohur autonominë e kishës së Maqedonisë së Veriut duke u dhënë fund mosmarrëveshjeve 55-vjeçare. Dje autoritet...

Presidenti i RMV: E natyrshme që Shqipëria të kërkojë ndarjen për në BE

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski thotë se BE po tregohet me standarde të dyfishta pasi nga një anë po...

Takim RMV – Bullgari në Romë, kryeministrat diskutojnë mosmarrëveshjet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski ndodhet në një vizitë dyditore në Romë dhe në Vatikan. Ai prit nga Papa Françesku,...