rome

Ish-ministri italian ndërron jetë në moshën 65-vjeçare

Ish-ministri i Jashtëm italian, Franco Frattini, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare. Mediet vendase bëjnë me dije se politikani vdiq në spitalin...

Kamioni përplaset me skuterin, vdesin dy 18-vjeçarë

Dy 18-vjeçarë kanë humbur jetën në një aksident rrugor të  regjistruar në Romë Mediat italiane bëjnë me dije se viktima të aksidentit...

Skamje dhe diskriminim, familje rome me 5 anëtarë në Durrës lutet për një strehë

Kjo është shtëpia e një familjeje rome në Durrës. Ajo nuk plotëson as kushtet më minimale të jetesës për Fatjon Jasharin dhe...

Po lutej për paqen në Ukrainë, përlotet Papa Françesku

Papa Françesku u përlot të enjten teksa përmendi vuajtjet e ukrainasve gjatë një lutjeje tradicionale publike në qendër të Romës. “O Virgjëreshë...

Piktura në gur, ekspozita me kryeveprat e shekullit XVII në Romë

Piktorët e gurëve dhe kërkimi i formës së përjetshme të artit po eksplorohen në një ekspozitë të re të hapur në...

Van Gogh ‘zbarkon’ në Itali, ekspozitë në Romë me 50 vepra të mjeshtrit të pikturës

Në Pallatin Bonaparte, një godinë e shekullit të 18-të në Romë, janë ekspozuar 50 vepra të piktorit të famshëm Vincent Van...

Digjitalizimi i shërbimeve publike pengesë për anëtarët e komunitetit rom

Rovena Berisha është një 40-vjeçare nga komuniteti rom që jeton në zonën e treshit në Tiranë. Ajo jeton në një familje të...

Në cilat shkolla në Tiranë ndodh diskriminimi i romëve

Gjykata e Strasburgut ka dënuar qeverinë shqiptare pas denoncimit dhe padisë se bërë nga 5 gra të komuniteteve rome dhe egjiptiane...

10 policë të plagosur, 60 tifozë të shoqëruar

Finalja e madhe e Ligës së Konferencës ka sjellë edhe përleshjet e para midis tifozërive të Fejnordit dhe Romës me forcat...

Familja rome rrit vajzën me sindromën down në kushte minimale

Romët mbeten prej vitesh një ndër komunitetet më të varfra në Shqipëri. Në ditën ndërkombëtare të tyre, Euronews Albania sjell historinë e...

Papa Françesku: Nuk mund të mësohemi me luftën

Nga Sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan, lutja e të dielës iu kushtua dhënies fund të luftës në Ukrainë. Papa Francesku tha...