rritja

Berisha kundër rritjes së pagave: Po dyfishoni rrogat tuaja, qytetarëve po ia ulni

Ish-kryeministri Sali Berisha u shpreh kundër rritjes së pagave të deputetëve dhe ministrave. Nga foltorja e Kuvendit Berisha tha se projektligji...

Miratohet në Komisionin e Ekonomisë rritja e pagave të administratës dhe ligjvënësve

Është miratuar në Komisionin Ekonomisë rritja e pagave për punonjësit e administratës. Pjesë e rritjes janë edhe pagat e deputetëve dhe...

Rritja e pagave, Ibrahimaj: Miratohet javën tjetër, në qershor edhe shtesa e prillit

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha nga Shkodra se projektligji për rritjen e pagave do të votohet javën tjetër...

Nga veriu në jug, rritet interesi për pushime të shkurtra në Shqipëri

Shqipëria po bëhet një vend tërheqës në të gjithë rajonet e saj. Këtë e dëshmojnë prenotimet në hotele dhe numri i...

BERZH bën parashikimin për ekonominë shqiptare, situata 2023-2024

Rritja ekonomike në vendin tonë do të jetë në nivelin 2.5% këtë vit. Parashikimi vjen nga BERZH, i cili konstaton inflacionin...

Kapi rekordet më të ulëta historike, euro rritet pas fushatës elektorale

Monedha europiane po kthehet në kursin e rritjes, pasi preku nivelet historike të zhvlerësimit përballë lekut. Ajo po fiton pikë dita-ditës...

Rritja e pagave, 200 mijë punonjës marrin 6000 lekë shtesë

Në emisionin Money këtë javë është trajtuar rritja e pagës mesatare në nivelin 900 euro. Rreth 200 000 të punësuar në vend,...

Berisha ftesë Ramës: Të miratojmë rritjen e rrogave e pensioneve të enjten në kuvend

Ish-kryeministri Sali Berisha mbajti këtë të hënë një konferencë për mediat, ku i kërkoi publikisht kryeministri Rama që të miratojnë rritjen...

Shqipëria rrit moshën e daljes në pension, largimi i të rinjve faktor kryesor

Në emisionin Money në Euronews Albania u trajtua këtë të shtunë skema e pensioneve në Shqipëri dhe rritja e moshës së...

“Ambicia ime, rritja e pensioneve”- Rama: Kompanitë kanë para, t’i rritin pagat

Shqipëria ka hyrë në një etapë të re zhvillimi, ku nuk mund të abuzohet me pagat e punonjësve. Me këtë deklaratë,...

Ibrahimaj: Rritja ekonomike në 2022 përtej pritshmërive falë këtyre sektorëve

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha në një deklaratë për mediat se rritja ekonomike në vitin 2022 ishte përtej...

Rama: Paga e mjekëve specialistë do të rritet me 6 mijë dollarë në vit

Kryeministri Edi Rama njofoi gjatë Kongresit të Shëndetësisë këtë të hënë, se paga e mjekëve specialistë duke filluar nga 30 prilli...

Ministrja e Financave: Nga 1 prilli paga minimale do të jetë 40 mijë lekë

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave Delina Ibrahimaj deklaroi këtë të mërkurë se duke filluar nga data 1 prill, paga minimale në...

Çmimi i patentës 85 mijë lekë, Gonxhe: Rrisim sigurinë, vdes çdo ditë 1 këmbësor

Drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhe, komentoi nga studio e Euronews Albania rritjen e çmimit të patentës në 85 mijë lekë të...

Rriten pagat në Kosovë, sa do të paguhet kryeministri, presidenti dhe deputetët

Qeveria e Kosovës njoftoi këtë të mërkurë se ka miratuar projekt-ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për ndarjet buxhetore, çka...

Dosjet e Apelit nga 1 janari në Tiranë, avokati: Do rrisim tarifat

Bazuar në hartën e re gjyqësore, Gjykatat e Apelit në Shkodër, Vlorë, Durrës, Korçë dhe Gjirokastër do të mbyllen më datën...