rritje cmimesh

Ekspertja e turizmit: Çmimet në Shqipëri do rriten 20 % këtë verë

Ekspertja e turizmit, Gladiola Dona tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se çmimet këtë verë në...

Konflikti në Ukrainë rriti karburantet dhe ushqimet

Kur po behet gati një vit nga nisja e luftës ne Ukraine, efektet e konfliktit u ndjenë ne mënyre indirekte dhe ne...

Ministrja Ibrahimaj: Lufta Rusi-Ukrainë ndikoi në rritjen e çmimeve

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj deklaroi se lufta mes Rusisë dhe Ukrainës ka ndikur në rritjen e çmimeve në...

Kroaci, inflacioni në nivelin e ri më të lartë

Çmimet e konsumit në Kroaci u rritën me 13.2 për qind me bazë vjetore në tetor, kështu që inflacioni arriti një...

Portugali| Rriten çmimet, shtohen vjedhjet

Në Portugali numri i vjedhjeve në dyqane mund të rritet me 40 për qind krahasuar me vitin e kaluar pasi banorët...

Parashikohet rritje e çmimeve të hoteleve në vitin 2023

Një raport i fundit nga American Express Global Business Travel ka zbuluar se çmimet e hoteleve do të rriten gjatë vitit...

120 mijë kompani në Itali rrezikojnë mbylljen

Shoqata e shitjes me pakicë Confcomercio njoftoi se rreth 120 mijë firma italiane janë në rrezik mbyllje deri në gjysmën e...

Ferma në Shkup rrezikon mbylljen, shkak energjia elektrike

Një fermë me rreth 50 mijë pula në fshatin Haraçinë të rajonit të Shkupit rrezikon mbylljen. Shkak është energjia elektrike që prej...

Inflacion shumë i lartë në Mal të Zi, çmimet dyfishohen

Çmimet e konsumit në Mal të Zi u rritën në korrik me 14,9 për qind me bazë vjetore, sipas të dhënave...

Rriten kostot e prodhimit, importit dhe ndërtimit

Çmimet e importit dhe prodhimit janë rritur mbi 10% në fillim të këtij viti. Pengesat nga lufta Rusi-Ukrainë dhe kërkesat e larta...

Eksperti rendit masat që duhet të marrë qeveria për bizneset

Qeveria duhet të heqë dorë nga disa planifikime për investime të caktuara dhe të ulë të ardhurat tatimore që merr nga...

Protestë në Tiranë për rritjen e çmimeve

Një grup qytetarësh ka nisur marshimin në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, rreth orës 17:00 të së martës. Ata po protestojnë për të...

Rritja e çmimeve mbyll bizneset, rreth 15 çregjistrohen çdo ditë

Bizneset në Shqipëri janë duke kaluar një krizë prej rritjes së çmimeve. Euronews Albania ka bërë një vëzhgim në disa nga zonat...

Policia largon me forcë protestuesit para Kryeministrisë

Policia ka ndërhyrë për të shpërndarë protestuesit që vazhdojnë të qëndrojnë para kryeministrisë. Protestuesit kishin paralajmëruar se do të qëndronin aty deri...

Detyrim paraqitje për të shoqëruarit nga protesta

Prej 5 ditësh, në Shqipëri protestohet kundër rritjes së çmimeve. Qytetarët janë mbledhur kryesisht në Tiranë, ku ka pasur një numër...

Përfundon dita e pestë e protestës kundër rritjes së çmimeve

Qytetarët nisën të mblidheshin në sheshin “Skënderbej” të dielën, për të vijuar me ditën e pestë të protestës kundër rritjes së...