rritje

Rritje modeste në eurozonë, 0.3% në tremujorin e dytë, por rimëkëmbja ende larg

Ekonomia e zonës Euro përjetoi një zhvillim modest nga sektori industrial dhe GDP-ja e saj u rrit me 0.3 për qind...

Jetëgjatësia e evropianëve në rritje, ja vendet ku banorët jetojnë më shumë

Jetëgjatësia e evropianëve, edhe pse jo e njëjtë në të gjitha vendet, ka qenë në rritje për disa dekada. Vendi me jetëgjatësinë...

Paralajmëron eksperti Shuperka: Duhen marrë masa, duhanpirësit po rriten

Konsumatorët e duhanit po vijojnë të rriten. Në nivel global numërohen 1.3 miliardë duhanpirës. Edhe në vendin tonë shifrat nuk janë...

Arian Çani: Ja çfarë mendoj unë nën lëkurën e Edi Ramës

Gazetari Arian Çani komentoi në “Now me Erla Mëhillin” rritjen e pagave të deputetëve duke përdorur vazhdimisht ironinë. Ai vendosi të shpjegojë...

Shqipëria e treta në botë për rritjen e numrit të turistëve

Shqipëria ka pasur një rritje me 54% të numrit të turistëve në tre muajt e parë të këtij viti krahasuar me...

Deputetët protestë për pagat, marrin 156 mijë lekë që nga viti 2013

Deputetët dhe ministrat në parlament nuk preken nga rritja e fortë e pagave në administratën publike. Për këtë arsye, ata kërkojnë...

INSTAT: Rriten aksidentet si pasojë e sjelljes së këmbësorëve

Të dhënat e Insitutit të Statistikave bëjnë me dije se nga 1 janari deri në 31 mars janë regjistruar 263 aksidente...

Largimi i mjekëve nga Shqipëria, Dollenberg: Rritja e pagave nuk e frenon

Rritja e pagave për mjekët specialist duket se nuk do të frenojë largimin e bluzave të bardha. Sipas gjykimit të mjekes Aurora...

A do të rriten pensionet këtë vit? Analiza e ekspertit të ekonomisë

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli thotë se pritet që të kemi një rritje të pensioneve, duke iu referuar edhe deklaratës së...

Rritet inflacioni bazë| 8.7% në janar, nivel rekord në 15 vitet e fundit

Pas frenimit në muajin nëntor, inflacioni bazë është rritur sërish në muajin janar. Me të dhënat që mat Banka e Shqipërisë,...

Resuli: Nuk mund të justifikohet rritja e çmimit të qumështit tani

Kreu i Shoqatës për Mbrojtjen e Konsumatorit dhe Prodhuesit, Ervin Resuli foli në një intervistë për Euronews Albania rreth problematikës së...

Shkodër| Çmimi i energjisë i papërballueshëm, rritet dhe çmimi i druve

Temperaturat e ulëta qe kanë mbërthyer të gjithë vendin kanë vështirësuar kushtet e jetesës kryesisht tek mosha e tretë të cilët...

“Vetëm 83 euro”, ekspertja e PL: Kjo është rritja e rrogës në tre vite

Nga viti 2019 deri në vitin 2022, rrogat e shqiptarëve janë rritur me 83 euro. Ishte kjo shifra që dha anëtarja e...

Inflacioni në Itali më i larti që nga viti 1985

Në Itali, në vitin 2022 u regjistrua inflacion prej 8.1 për qind, i cili konsiderohet më i larti në vend që...

Të dytët për rritjen e turizmit, OBT: Shqipëria, 18% më shumë në krahasim me 2019-n

Shqipëria renditet e dyta në klasifikimin e Organizatës Botërore të Turizmit për rritjen e numrit të vizitorëve të huaj deri në...

Sa kushton rritja e një fëmije?

Ardhja në jetë e një fëmije, është ngjarja më e bukur në jetën e një çifti. Por nga ana tjetër, dy...