rrugë

11 vite pritje për rrugën Qukës-Plloçë, qeveria 49 mln euro shtesë për ndërtimin

Rruga Qukës-Qafë Plloçë, e cila shkurton distancën mes Tiranës dhe Korçës ka marrë 49 mln euro të tjera për t’u mbaruar...

Artistët italianë e shqiptarë luajnë shfaqje në rrugët e Korçës

Një shfaqje teatrale u luajt në qytetin e Korçës, ndryshe nga sa jemi mësuar të shohim. "Në Këpucët e Nastradinit" ishte...

Art kundër luftës, pikturat me simbole ukrainase para ambasadës ruse 

Artistë të rinj që aplikojnë artin e rrugës, kanë zgjedhur që para Ambasadës Ruse të pikturojnë kundër luftës në Ukrainë dhe në botë. Mesazhin kanë zgjedhur...

Boritë shurdhuese, ndër shkaktarët kryesorë të ndotjes akustike

Me t'u ndezur drita jeshile, shoferët janë gati t’i bien borisë. Kjo zhurmë në Shqipëri nuk njeh limit në asnjë orë...

1,3 mld € të ardhura për 35 vjet nga tarifa e kalimit në Thumanë-Kashar

Koncesionari i segmentit Thumanë-Kashar projekton që të vjelë nga tarifa e kalimit të rrugës 1 miliard e 307 milion euro për...

HARTA | ARRSH njofton devijimin e trafikut në disa rrugë të Tiranës

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka lajmëruar devijimin e qarkullimit të automjete në disa akse rrugore në kryeqytet ditën e nesërme. Përmes një njoftimi...

Bizneset kërkojnë masa për rehabilitimin e rrugëve në prag të sezonit turistik

Gjendja e segmenteve rrugorë në prag të sezonit turistik po shkakton probleme dhe kosto për bizneset. “Konfindustria vlerëson, se në prag të...

Kufizohet lëvizja në disa rrugë të vendit nga datat 31 maj – 4 qershor

Disa akse rrugore të vendit do të bllokohen nga data 31 maj deri më 4 qershor, për shkak se do të...

Trafik i rënduar në Tiranë, bllokohen disa rrugë për shkak të garave sportive

Trafiku ka paralizuar lëvizjen në kryeqytet mëngjesin e të dielës, pasi një pjesë e rrugëve janë bllokuar për shkak të disa...

Blendi Gonxhe tregon çfarë i thanë ekspertët gjermanë për aksidentet rrugore

Blendi Gonxhe, kreu i Drejtorisë së Përgjithshëm të Transportit Rrugor thotë se qeveria do të ndërhyjë sërish për të ashpërsuar masat...

Të zgjatet koha e marrjes së patentës, paralajmëron eksperti

Fatmir Hasho ekspert i sigurisë rrugore deklaroi se koha për të marrë një patentë duhet të zgjatet. Ai tha për “SOT” në...

Bypass i Vlorës do të jetë gati në korrik, sipas Ballukut

Bypass-i Vlorës do të jetë plotësisht gati në javën e parë të muajit korrik. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku tha...

Balluku: Drejtuesit e automjeteve drejt Veriut të shmangin ‘Rinasin’

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturën Belinda Balluku në një komunikimi për mediat nga rruga e Rinas bëri thirrje që të shmanget...

Përmbyten rrugët e Tiranës, rrebeshet e shiut sjellin pengesa

Kanë mjaftuar vetëm pak minuta shi që Tirana të mbushet me ujë, thuajse në të gjitha rrugët kryesore pasditen e së dielës. Pamjet e siguruara...

Srebrenica e re, viktimat e agresionit rus në rrugët e qytetit Bucha

Bucha ishte një pikturë e zonave të përgjumura në veri-perëndim të kryeqytetit ukrainas, derisa ndodhi pushtimi rus. Një muaj beteja të ashpra...

Korça zgjohet me borë dhe temperatura nën zero

Në qarkun Korçë gjatë natës ka pasur reshje shiu dhe dëbore. Në lartësitë mbi 900 metra ka pasur reshje bore me...