rumania

NATO: S’ka rrezik që Rumania të futet në luftë me Rusinë

Zëvendëssekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana, tha se “nuk ka rrezik” që anëtarja e aleancës, Rumania, të futet në luftë...

A do ta spastrojë SPAK politikën? Kika sjell shembullin e rastit rumun

Gazetari Mentor Kikia tha në një intervistë për Euronews Albania lëvizjet dhe balancat politike nuk duhet të vendosë nëse do t’i...

Rumania dëbon 40 diplomatë rusë, stafi i ambasadës së Federatës Ruse i përgjysmuar

Të paktën 40 diplomatë rusë dhe pjesëtarë të stafit të ambasadës janë dëbuar nga Rumania, teksa marrëdhëniet mes dy vendeve po...

Rumania përforcon mbrojtjen, ushtria vë në gatishmëri dy sisteme të reja “Patriot”

Në kuadër të sfidave të sigurisë me të cilat përballet Evropa, Rumania ka përforcuar sistemet mbrojtëse ajrore me dy bateri të...

Trafik droge me ‘campera’, lihen në burg turistët-trafikantë nga Rumania

Gjykata e rrethit Gjyqësor Vlorë ka dhënë masën "arrest me burg" për katër shtetasit rumun të arrestuar tre ditë më parë...

6 vendet europiane më të lira për të jetuar, ndër to Shqipëria

Dëshironi të përfitoni nga kostoja relativisht e ulët e jetesës në këmbim të një jete të mrekullueshme në vendet evropiane shumë...

Sporti i pazakontë në Korçë, fëmijët bëhen bashkë për lojën e badmintonit

Një sport shumë pak i dëgjuar në vendin tonë ka bërë bashkë fëmijë nga Shqipëria, Rumania dhe Maqedonia e Veriut. Prej...

Rumania kundër ndarjes së RMV-së nga Shqipëria për negociatat

Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani ka pritur në një vizitë zyrtare në Shkup, homologun rumun...

4,5 milionë refugjatë të larguar nga Ukraina, sipas OKB-së

4,5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që prej fillimit të luftës, sipas OKB-së. Komisioneri i Lartë i OKB-së për refugjatët njoftoi...