rus

Zyrtari i fundit rus që vdiq në mënyrë misterioze

Ish-rektori i Institutit të Aviacionit të Moskës (MAI) ka vdekur, sipas një deklarate nga organizata. Ai pason një varg vdekjesh misterioze...

Eksperti: Sulmet kibernetike u planifikuan nga rusët dhe u kryen nga iranianët

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi, thotë se sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë u planifikuan nga rusët dhe u kryen nga hakerat iranianë. Në...

Ndahet nga jeta kozmonauti rus që theu rekordin njerëzor

Një kozmonaut rus, i cili mban rekordin për udhëtimin më të gjatë në hapësirë, ka vdekur në moshën 80-vjeçare. Valery Polyakov kaloi...

Ndikimi rus në politikë, zbardhet takimi i ambasadores Kim me kreun e KQZ

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim u takua të enjten me kreun e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi. Në fokus të takimit...

U përmendën emra për financimet ruse në takimin me Yuri Kim? Flet Kryemadhi

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi deklaroi se gjatë takimit në KQZ me ambasadoren amerikane, Yuri Kim dhe përfaqësues të...

‘Kjo histori nuk mbyllet kaq thjeshtë’, Majko: PD të japë llogari për financimin rus

Deputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko kërkoi që Partia Demokratike të japë llogari për financimin rus prej 500 mijë dollarësh. Gjatë fjalës...

Shkullaku: Nuk ka lobim rus në PD, reagimi i Berishës për Bashën i nxituar

Analisti Armand Shkullaku thotë se reagimi i Sali Berishës ndaj ish-kreut të PD Lulzim Basha lidhur me akuzat për lobim rus...

Të mbijetuarit i gëzohen çlirimit të disa fshatrave nga pushtimi rus

Teksa trupat ukrainase po çlirojnë fshatrat, njerëzit që kaluan muaj të tërë nën pushtimin rus tregojnë histori të ngjashme me ato...

“Pritjani veshin”, ushtari rus përshkruan mizoritë në Ukrainë

Një vesh i prerë, një urdhër për të shkatërruar “gjithçka që shihni”. Ushtari 21-vjeçar rus, Stanislav Shmatov, nuk ka pasur ide që...

‘Spiunazhi i rusëve qesharak’, Edi Rama: Na shqetëson qëllimi i vërtetë

Edi Rama e ka cilësuar “qesharak” termin “spiun” kur vjen fjala vetëm te fotografimi i depove të armatimit. Sipas tij ndërtesat janë...

10 mln $ në ditë| Misteri i djegies masive të gazit rus çorodit ekspertët

Ndërsa kostot e energjisë në Evropë rriten në qiell, Rusia po djeg sasi të mëdha gazi natyror. Ekspertët thonë se gazi do...

Italia redukton varësinë nga gazi rus

Përpjekjet e bëra nga Italia për të reduktuar varësinë e saj energjetike nga gazi natyror rus në afat të shkurtër e...

Institucionet në Kosovë të gatshme për mbështetje, thotë Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar sa i takon ngjarjes së ndodhur në uzinën e armëve në Gramsh. Ajo uroi shërim...

Ish-ushtaraku: Janë thyer rregullat, të dënohen rusët, çekët e ukrainasit  

Dy ngjarjet e ndodhura njëra pas tjetrës në Gramsh dhe Poliçan për një ish-ushtarak janë shqetësuese. Kështu u shpreh për Euronews Albania...

Rusët në Shqipëri edhe një vit më parë, thotë gazetari

Gazetari Isa Myzyraj tha në një intervistë për Euronews Albania se 2 shtetasit rus dhe ai ukrainas kishin qenë dhe më...

Jahti me vlerë 76 milionë euro i oligarkut rus do të shitet në ankand

Jahti me vlerë marramëndëse prej 76,571,431 euro i një oligarku rus, i goditur nga sanksionet, do të dalë në ankand nga...