ruse

Sveçla thotë se po hetohet përfshirja e mundshme ruse në sulmin në Banjskë

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se Kosova po heton për përfshirjen e mundshme të Rusisë në...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë...

Një amerikan dhe dy rusë së bashku në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor

Një amerikan dhe dy rusë kanë fluturuar të premten drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor me një anije kozmike ruse. Astronauti i NASA-s, Loral...

Sulmi me dron në bazën ajrore ruse u krye nga brenda Rusisë, pretendon Kievi

Sulmi me dron në një bazë ajrore në qytetin rus të Pskov të martën u nis nga brenda Rusisë, tha shefi...

NASA: Anija kozmike ruse la një krater 10 metra të gjerë në Hënë

Misioni i dështuar i Rusisë Luna-25 la një krater 10 metra të gjerë në Hënë kur u rrëzua muajin e kaluar...

Rusët refuzojnë të luftojnë, 100 ushtarë të dënuar në javë

Numri i lartë i dënimeve të ushtarëve rusë që refuzojnë të luftojnë tregon gjendjen e rëndë të moralit në ushtrinë ruse. Kështu...

Hetuesit rusë konfirmojnë vdekjen e Prigozhinit

Vdekja e Yevgeny Prigozhin, kreut të grupit mercenar Wagner, është konfirmuar nga analizat gjenetike, tha Komiteti Hetues i Rusisë më 27...

Anija kozmike ruse Luna-25 përplaset në Hënë

Anija kozmike ruse pa pilot Luna-25 është përplasur në Hënë pasi doli jashtë kontrollit, thonë zyrtarët. Ky ishte misioni i parë i...

Ukraina thotë rrëzoi 15 dronë rusë gjatë natës

Mbrojtja e Ukrainës i ka rrëzuar 15 dronë rusë gjatë një sulmi gjatë natës së 18 gushtit, tha të shtunën Forca...

Gjykatat ruse u falin borxhet të burgosurve të rekrutuar për të luftuar në Ukrainë

Shërbimi i përmbarimit gjyqësor i Rusisë ka filluar t’ua falë të gjitha borxhet ish të burgosurve rusë, të cilët kanë shërbyer...

SHBA-ja sanksionon edhe katër biznesmenë rusë

Shtetet e Bashkuara (SHBA) kanë vendosur sanksione të reja të premten ndaj katër rusëve të lidhur me kompaninë financiare, Alfa Group,...

“Ishte shumë e lehtë hynim në uzinë”-Zbërthehen ‘spiunët’ rusë: Pse filmuam repartin

Euronews Albania ka intervistuar “spiunët” rusë që hynë në uzinën e Gramshit. Ata kanë treguar në një bisedë ekskluzive se ka qenë...

‘Spiunia’ ruse rrëfen jetën në burg: Kushte çnjerëzore, 2 muaj nuk fola me familjen

Ishte data 21 gusht 2022, kur 3 persona të huaj kanë hyrë pa leje në një zonë të ndaluar në uzinën...

Ekskluzive| Flasin për Euronews Albania spiunët rusë të arrestuar në Gramsh

Në 20 gusht të vitit te kaluar, ngjarja që do të kthente sytë drejt fshatit Çekin të Gramshit do të ishte...

Të paktën 43 të plagosur nga një shpërthim i fuqishëm në një fabrikë ruse

Zyrtarët lokalë në Rusi thanë se të paktën 43 persona janë plagosur nga një shpërthim në një fabrikë optike në qytetin...

Gazetarja ruse: Nuk më lanë të hyja në Serbi

Ish-gazetarja ruse e revistës studentore “Doxa”, Natasha Tyshkevich, tha se për 40 orë ishte ndaluar në aeroportin Ndërkombëtar të Beogradit “Nikolla...