ruse

Akullthyeset bërthamore ruse, Putin: Rëndësi strategjike për Arktikun

Presidenti rus Vladimir Putin përuroi të martën dy anije të reja akullthyese bërthamore, përmes të cilave synon të zgjerojë flotën në...

Bullgaria do lejojë rafinerinë ruse të eksportojë naftë

Bullgaria do ta lejojë një rafineri të naftës, nën pronësi të një kompanie ruse, të vazhdojë operimin dhe eksportimin e naftës...

68 mld asete ruse janë ngrirë nga BE, shumica në Belgjikë

Bashkimi Evropian ka ngrirë një total prej 68 miliardë eurosh të aseteve ruse, shumica e të cilave janë në Belgjikë, sipas...

10 mln ukrainas pa energji elektrike për shkak të sulmeve ruse

Presidenti Volodymyr Zelensky ka thënë se 10 milionë ukrainas janë pa energji pas një vale të re të sulmeve me raketa...

Rrëzimi i avionit ‘MH17’, dënohen me burgim të përjetshëm 2 rusë dhe 1 ukrainas

Drejtësia holandeze dënoi të premten me burgim të përjetshëm 3 nga 4 të akuzuarit për rrëzimin e një avioni me pasagjerë...

‘Refugjatë në Serbi’, ukrainas dhe rusë ‘bashkohen’ në Beograd

Në më pak se 9 muaj, rreth 18 mijë ukrainas u arratisën në Serbi dhe mbi 104 mijë rusë regjistruan qëndrimin...

Ukraina këmbëngul: Kemi ‘gjurmë ruse’ në sulmin në Poloni

Sekretari i Këshillit të Sigurisë dhe Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksiy Danilov, tha të mërkurën se Ukraina është e gatshme t’u japë...

Charles Michel: Qëndrojmë krah Polonisë, në kontakt me aleatë të NATO-s

Bashkimi Evropian qëndron krah Polonisë. Kështu u shpreh presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, pasi shteti anëtar i NATO-s u godit...

Raketat mbi Poloni alarmojnë NATO-n, ish ministri: Rreziku si po zgjerohet konflikti

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu thotë se presidenti rus, Vladimir Putin ka dashur ta zgjerojë konfliktin në Ukrainë, duke iu referuar...

Paralajmërim për ish-LSI? Taulant Balla plas akuzat e parave ruse

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla lëshoi akuza të fortë në drejtim të kreut të PD, Sali Berisha...

Shqipëria ndalon naftën ruse, miraton embargon e vendosur nga BE  

Shqipëria ka ndaluar importimin e drejtpërdrejt, apo të tërthortë të naftës ruse. Vendimi është marrë ditën e premte nga ana e...

Krimet ruse në Kherson, rajoni duhet të çlirohet nga minat dhe armët

Ukrainasit  e mirëpritën me lot dhe lumturi tërheqjen e Rusisë nga Kherson, ndërsa Kievi  ende shprehet  se po punon për të...

Ka indicie për elementë rusë në veri të Kosovës, thotë ministri Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se ka indicie për elemente ruse në veri, me qëllim të...

Pasojat e hakmarrjes ruse, çmimi i grurit u rrit pasi Kremlini refuzoi marrëveshjen

Çmimet e grurit dhe misrit u rritën globalisht pasi Rusia njoftoi gjatë fundjavës se nuk mund të "garantonte më sigurinë" e...

Raketa ruse bie në territorin e Moldavisë 

Një raketë ruse që u rrëzua nga një sistem ukrainas i mbrojtjes ajrore ra në Moldavi, raporton "Glavkom" duke cituar Ministrinë...

BE ka ngrirë 17 miliardë euro asete ruse

Si pjesë e paketës së sanksioneve kundër Rusisë, Bashkimi Evropian deri më tani ka ngrirë më shumë se 17 miliardë euro...