ruset

Presidenti i Maqedonisë së Veriut: Diplomatët rusë spiunonin, çfarë zbuluam

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë,...

Rusët që vdiqën pas përplasjeve me Kremlinin

Njëra ishte gazetare e vendosur për të ekspozuar korrupsionin, keqpërdorimet dhe abuzimet nga sallat e pushtetit në Moskë deri në fushat...

Rusi i arrestuar në uzinën e armëve në Gramsh: Pse pranova që jam spiun

Mikahil Zorin, një nga rusët e arrestuar pasi hyri në uzinën e Gramshit një vit më parë ka deklaruar ekskluzivisht për...

Si e shohin rusët luftën? Sondazhet, 76 për qind e qytetarëve mbështesin ushtrinë

Thuajse një vit e gjysmë nga nisja e pushtimit të Ukrainës, opinioni publik në Rusi mbetet i qëndrueshëm dhe nuk është...

U arrestuan për spiunazh, lirohen 2 rusët dhe ukrainasi

Dy shtetasit rusë Mikhail Zorin, Svetlana Timofeeva dhe ukrainasi Fedir Alpatov të arrestuar verën e shkuar pasi u futën në uzinën...

Frikë nga rekrutimi, arratisen rusët

Me mijëra rusë po ikin nga vendi i tyre nga frika e rekrutimit. Kështu, raportohet se mbi 1.000 rusë janë zhvendosur...

Rusët ‘zbarkojnë’ në Serbi, zbulohet shifra që kanë emigruar

Që nga nisja e luftës në Ukrainë një vit më parë, më shumë se 300 mijë qytetarë Rusë kanë udhëtuar drejt...

Paralajmërimi i Zelensky-t: Nëse rusët marrin Bakhmutin…

Trupat ruse do të kenë “rrugë të hapur” për të pushtuar qytetet kryesore në Ukrainën lindore nëse marrin kontrollin e Bakhmutit. Ishte...

Ukraina kërkon hetim: Rusët po vrasin të burgosurit e luftës

Autoritetet ukrainase kërkuan hetim për krime lufte, pas publikimit të një videoje në mediat sociale që dukej se tregonte forcat ruse...

Vazhdon beteja për Bakhmutin; rusët rrethojnë qytetin, vendasit rezistojnë

Rusia ka deklaruar se po përforcon rrethimin e Bakhmutit, duke sulmuar akset kryesore rrugore brenda dhe jashtë qytetit. Forcat ukrainase vazhdojnë të...

Si funksionon skema e basteve sportive, pronarë rusë marrin miliona nga shqiptarët

Në emisionin “Money” në Euronews Albania u shqyrtua skema e ushtrimit të aktivitetit të paligjshëm të basteve sportive në Shqipëri. Por si...

Kompania ruse shpërblime të majme për ushtarët, sa paguhet shkatërrimi i një tanku

Kompania ruse Fores, një firmë me bazë në Urale e cila prodhon pajisje për industrinë e energjisë – tha se do të...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë...

Ish-agjenti i FBI dhe rusët, zbulohen lidhjet e McGonigal me biznesmenin e hoteleve

Miliarderi Oleg Deripaska nuk është i vetmi rus me të cilin ka bashkëpunuar ish-agjenti i FBI Charles McGonigal. Në pranverën e...

Mekanikët që sfidojnë rusët, nga garazhi i vogël makinat nisen në vijën e frontit

Në këtë dyqan të Kievit, makinat që normalisht do të shkonin për riciklim po riparohen për hir të mbrojtjes së vendit. Pronarët...

Ish-zv.ministri i Mbrojtjes: Misioni dhe betimi i spiunëve rusë në uzinën e Gramshit

Ish-zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi tha në emisionin ‘Now’ në Euronews Albania, se prokuroria dhe policia ka të gjithë të drejtën...