rushdie

Shkrimtari Salman Rushdie shfaqet për herë të parë në publik pasi u sulmua me thikë

Shkrimtari iranian Salman Rushdie bëri paraqitjen e tij të parë të paparalajmëruar në publik të enjten në darkën gala vjetore PEN...

Shprehu keqardhjen për Rushdie, kërcënohet autorja e Harry Potter: Është radha jote

Policia në Skoci deklaroi se ka nisur një hetim mbi një kërcënim online të bërë në adresë të shkrimtares JK Rowling,...

Plagosja e Salman Rushdie, SHBA akuzojnë Iranin për nxitje të dhunës

Plagosja e Salman Rushdie, SHBA akuzojnë Iranin për nxitje të dhunësNë arenën ndërkombëtare ka marrë jetë vala e akuzave lidhur me...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e...

U qëllua 10 herë me thikë, Salman Rushdie del nga intubimi dhe mund të flasë

Autori Salman Rushdie ka dalë nga intubibimi dhe është në gjendje të flasë sërish dy ditë pasi u godit me thikë,...

Sulmi ndaj Salman Rushdie, shkrimtari: Atentat ndaj lirisë së fjalës

Shkrimtari Salman Rushdie u sulmua të premten në Nju Jork gjatë fjalës së tij në një amifteatër. Agresori e goditi me thikë...

Kush është Salman Rushdie, shkrimtari që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar...