Rusisë

Koreja e Veriut armë Rusisë, Kim Jong un do takojë Putin

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un planifikon të udhëtojë në Rusi këtë muaj për të takuar Presidentin Vladimir Putin,...

SHBA akuzon Afrikën e Jugut se i ka ofruar armë Rusisë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Afrikën e Jugut ka akuzuar vendin për ofrimin e armëve për Rusinë, duke...

NATO “i shkon” në kufi Rusisë, pritet reagimi i Vladimir Putin

Një tjetër flamur i shtohet sot familjes së Aleancës Euroatlantike, në një ceremoni të veçantë e cila zhvillohet sot në Bruksel. Finlanda...

“Shakaja më e keqe e 1 prillit”, Ukraina kundër kryesimit të Rusisë në OKB

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka kritikuar marrjen e presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga Rusia si lajm...

Serbia sanksione Rusisë? Daçiç: Mund të ndodhë nëse ekonomia serbe do të vuajë 

Marrëdhënia Rusi-Serbi duket se ka pësuar krisjet e saj. Kjo u duk edhe në shtimin e zërave brenda Serbisë për mundësinë...

Ukraina: Bjellorusia, peng bërthamor i Rusisë

Ushtria ukrainase tha më 26 mars se ofensivat ruse janë përqendruar në Bahmut dhe në disa pjesë të tjera në lindje...

Ministri serb kërkon sanksionimin e Rusisë, reagon Moska

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, ka kritikuar kërkesën e ministrit serb të Ekonomisë, Radeta Basta, që Qeveria serbe...

Vuçiç nga Tirana: Do pyes popullin, qeverinë dhe veten për sanksionet ndaj Rusisë

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se është në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë u fol për vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë,...

Serbisë i kushtëzohen negociatat për anëtarësim me sanksionet ndaj Rusisë

Parlamenti Evropian ka miratuar të mërkurën rezolutën për strategjinë e re të zgjerimit të Bashkimit Evropian. Kjo rezolutë është përpiluar nga deputeti...

Kina kundërshton përjashtimin e Rusisë nga G20 dhe forumet e tjera ndërkombëtare

Kina kundërshton përjashtimin e Rusisë nga G20 dhe forumet e tjera ndërkombëtare, tha sot ministri i Jashtëm kinez Wang Yi në...

Sulmet e Rusisë lënë pa energji 4,5 mln ukrainas

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Kremlinin se po i drejtohet “terrorizmit energjetik” pasi trupat ruse kanë pak përfitime në...

Daçiç: Nuk mund ta lëshojmë dorën e Rusisë, derisa Perëndimi të na japë tjetrën 

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç tha se Serbia kërkon të gjejë një interes të përbashkët me vendet...

Vuçiç: Serbia nuk ndryshon qëndrim për sanksionet ndaj Rusisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se “për aq kohë sa mund të rezistojmë, pa rrezikuar interesat tona më vitale dhe...

11 të vrarë nga sulmi në poligonin e zjarrit të Rusisë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka thënë se dy sulmues hapën zjarr në një poligon ushtarak pranë Ukrainës, duke vrarë 11...

PE kërkon penalizimin e Serbisë për mosvënien e sanksioneve ndaj Rusisë

Komisioni i Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian miratoi raportin për strategjinë e re të zgjerimit. Përmes këtij raporti kërkohet që...

NATO gati për stërvitje bërthamore, Stoltenberg: Po vëzhgojmë lëvizjet e Rusisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot se NATO do të kryejë ushtrimet vjetore për mbrojtje bërthamore javën tjetër,...