samiti

“Farsë perëndimore”, Lavrov flet pas takimit me Blinken në Samitin e G20

“Disa delegacione perëndimore e kthyen agjendën e G20 në një farsë, duke u përpjekur të fajësojnë Moskën për dështimet e tyre...

Dështon Samiti i G20-s, Kina përçan grupimin, refuzon të dënojë pushtimin rus

Ministrat e Financave të ekonomive më të mëdha të botës kanë dështuar të bien dakord mbi deklaratën finale gjatë samitit të...

Paralajmëron Zelensky: Kemi zbuluar planin e Putin për të shkatërruar këtë shtet

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka vizituar Brukselin, në kuadër të një turi në kryeqytetet evropiane për të kërkuar më shumë armë...

Mbahet samiti i BE-së, raportet Kosovë-Serbi temë e diskutimit

Raportet mes Kosovës dhe Serbisë do të jenë temë diskutimi në samitin e lidereve te vendeve të BE-së, që zhvillohet sot...

Samiti BE-Ukrainë do të mbahet në Kiev gjatë kësaj jave

Kryeministri i Ukrainës tha se samiti Ukrainë-Bashkimi Evropian do të mbahet të premten, teksa ky shtet po vazhdon të përballet me...

BE ‘zbarkon’ në Kiev, çfarë pritet të ndodhë më 3 janar

Një samit i përbashkët mes Bashkimit Evropian dhe Ukrainës pritet të mbahet më datën 3 shkurt në Kiev. Lajmi u bë publik...

Mes tradicionales dhe modernes, çfarë u gatua për liderët europianë në Tiranë?

Ushqime me bazë mishi, produkte toke, por edhe ushqime të tjera me bazë peshku apo opsione vegjetariane dhe pa gluten nuk...

Samiti në Tiranë, Krifca: Urë e re bashkëpunimi me vendet e BE-së

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca e ka cilësuar si një ngjarje të jashtëzakonshme, mbajtjen e samitit BE-Ballkani Perëndimor...

Përulja e Ramës, avokatja: Të isha kryeministri i Luksemburgut, do e merrja fyerje

Avokatja Enida Bozheku komentoi veprimin e kreut të qeverisë Edi Rama, i cili u përkul para kryeministrit të Luksenburgut Xavier Bettel...

Deklarata e samitit: Përshpejtimi i procesit bazohet te reformat e besueshme

Tirana përmbylli një tjetër samit të rëndësishëm mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor, ku brenda pritshmërive u rikonfirmua prespektiva europiane e...

Samiti në mediat botërore: BE, garanci Ballkanit përballë influencës ruse

Mbajtja në Tiranë e samitit mes liderëve të BE-së dhe atyre të vendeve të Ballkanit Perëndimor ka tërhequr gjerësisht vëmendjen e...

Historike! Çfarë përfiton Shqipëria nga marrëveshja roaming?

Për të gjitha vendet e Bashkimit Europian ku operatorët nënshkrues operojnë do të ketë tarifa më të ulëta roaming. Ishte kjo deklarata...

Rama pas samitit: Ka një formë të re studimi në universitetet e Europës

Pas përfundimit të samitit mes liderëve të Bashkimit Europian dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, kryeministri Edi Rama deklaroi se janë diskutuar...

Rama: Samiti në Shqipëri, vlerësim për vendin tonë dhe rolin e tij në rajon

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën e tij në samitin e 6 dhjetorit mes liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor. Ai...

Charles Michel: Ballkani Perëndimor brenda BE-së, një e ardhme më e mirë për fëmijët

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel mbajti fjalën e tij në samitin mes liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Tiranë. Ai u...

Varhelyi në Tiranë: Partneritet, kjo është ajo ç’ka ofrojmë për Ballkanin Perëndimor

Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi ka mbërritur në Tiranë, ku ëshyë i pranishëm në samitin BE-Ballkan Perëndimor. Ai u...