sanksione

SHBA sanksionon tre persona në Bosnje dhe Hercegovinë

SHBA ka vendosur sanksione ndaj tre individëve që përbëjnë një kërcënim për sundimin e ligjit, stabilitetin rajonal dhe aspiratat e atyre...

Moska: Serbia në ‘presion të paprecedentë’ për të vendosur sanksione ndaj Rusisë

Serbia është nën presion të lartë për të vendosur sanksione ndaj Rusisë, ka pohuar këtë mëngjes një zëdhënës i Kremlinit. Kjo vjen...

A rrezikon sanksione nga SHBA nëse bën koalicion me Berishën? Ja si përgjigjet Meta

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka hedhur poshtë aludimet se mund të sanksionohet nga SHBA, nëse bën koalicion me...

Hill: Serbia po paguan një çmim të lartë për mos vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill deklaroi se Serbia do të duhet të marrë një vendim...

BE publikon një listë të të sanksionuarve për dhunë ndaj grave

Këshilli Evropian sot vendosi të prezantojë një listë me masa kufizuese për individët dhe subjektet. Sanksionet merrnin parasysh rolin e tyre në...

SHBA po shqyrton mundësinë për vendosjen e sanksioneve ndaj Kinës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shqyrtojnë mundësinë e vendosjes së sanksioneve të reja ndaj Kinës, nëse Pekini ofron mbështetje ushtarake...

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut

Departamenti amerikan i Thesarit ka vendosur sanksione ndaj individëve dhe kompanive që i akuzoi se kanë gjeneruar paligjshëm të ardhura për...

Vuçiç: Serbia po paguan çmim të lartë për mos vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se për shkak të mos vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë, vendi po paguan një çmim...

Ukraina i kërkon BE-së që t’i vendosë më shumë sanksione Rusisë

Ukraina i kërkoi Bashkimit Evropian të enjten të vendosë më shumë sanksione ndaj Moskës, pasi disa nga zyrtarët e lartë të...

Australia sanksionon iranianët për furnizimin me dronë në Rusi

Australia njoftoi të mërkurën sanksione shtesë kundër Iranit për furnizimin me dronë të Rusisë në luftën e saj kundër Ukrainës. Në një...

SHBA vendos sanksione ndaj 2 radikalëve serbë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) vendosën sanksione ndaj anëtarëve të Partisë Radikale Serbe dhe ish-deputetëve të Kuvendit të Serbisë, Vjerica...

Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin...

Ministrat e BE-së vendosin sanksione të reja kundër Iranit

Ministrat e Bashkimit Evropian ranë dakord për një paketë të re sanksionesh kundër Iranit, tha presidenca suedeze e BE-së më 23...

SHBA vendos sanksione të reja ndaj zyrtarëve iranianë

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj zyrtarëve iranianë më 21 dhjetor, përfshirë ndaj prokurorit të përgjithshëm dhe zyrtarëve kyçë ushtarakë. Ky...

Scholz: Nuk biem dakord me Serbinë për sanksionet, mosmarrëveshjet vazhdojnë

Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz në një konferencë për mediat pas samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë tha se nuk bien dakord...

SHBA-ja sanksionon 6 punonjës të medias në Iran

Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar 6 punonjës të lartë të një korporate mediatike shtetërore iraniane. Departamenti Amerikan i Thesarit, tha në një...