sanksionet

Kosova zbaton sanksionet e SHBA-së ndaj grupit të Wagner

Kosova ka përditësuar vendimin e saj për sanksione ndaj grupit rus të mercenarëve Wagner, duke i përshtatur ato me vendimin e...

Hiqet nga lista e sanksioneve të BE-së nëna e mikut të ngushtë të Putin

Nëna e Yevgeny Prigozhin, aleatit të ngushtë të presidentit rus, Vladimir Putin, njëherazi shefi i grupit të mercenarëve të Wagner, u...

Sanksione shtesë, BE godet furnizuesit e Rusisë me pajisje teknologjike ushtarake

Paketa e dhjetë e sanksioneve ndaj Rusisë është gati. Komisioni Evropian sapo ka prezantuar propozimin e tij dhe për herë të...

Beogradi lë të hapur mundësinë për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç la të kuptohet për herë të parë të mërkurën se Beogradi mund të ndryshojë kursin dhe...

Vuçiç nga Tirana: Do pyes popullin, qeverinë dhe veten për sanksionet ndaj Rusisë

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se është në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë u fol për vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë,...

Rusia djeg gazin, sanksionet e Perëndimit për Ukrainën lënë Moskën mbetet pa treg

Ndërsa në Evropë kostot e energjisë rriten, Rusia po djeg sasi të mëdha gazi natyror të mbetura stok si pasojë e...

Lavrov lëvdata Serbisë për sanksionet: Zgjedhje e zgjuar

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Segey Lavrov i ka thurur lavde Serbisë se refuzoi të vendoste sanksione ndaj Moskës për pushtimin...

Vuçiç: Sfidat ekonomike po rriten për Serbinë

Sfidat ekonomike që pasojnë luftën në Ukrainë po bëhen gjithnjë e më të vështira për Serbinë, tha presidenti Aleksandar Vuçiç. Vuçiç ka...

SHBA sanksionon Nord Stream 2

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka urdhëruar administratën e tij që të vendosë sanksione ndaj operatorit të tubacionit të...

Moska zotohet për ‘përgjigje të fuqishme’ ndaj SHBA-ve

Moska është zotuar për “një përgjigje të fuqishme” ndaj sanksioneve që Shtetet e Bashkuara kanë vendosur kundër bankave dhe individëve rusë. “Nuk...

Putin: Jemi pro dialogut, por interesat e Rusisë janë të panegociueshme

Presidenti rus Putin tha në një video-mesazh të mërkurën se interesat e Rusisë janë "të panegociueshme", megjithatë ai është i hapur...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim...