scholz

Largimi i mjekëve| Rama-Scholz: Nuk mund t’iu detyrojmë të ndaloni lëvizjen e lirë

Kryeministri Edi Rama u prit këtë të martë në një takim zyrtar në Berlin, ku u takua me kancelarin Olaf Scholz. Në...

Me nderime shtetërore, Rama pritet në Berlin nga kancelari Scholz

Kryeministri Edi Rama i cili ndodhet për një vizitë në Berlin është pritur me një ceremoni zyrtare nga kancelari Olaf Scholz. Rama...

Rama fluturon drejt Berlinit, takim “kokë më kokë” me Scholz. Zbardhen arsyet

Kryeministri Edi Rama do të pritet nesër në Berlin nga kancelari gjerman Olaf Scholz. Rama dhe Scholz do të kenë të martën...

Plani franko-gjerman, Kurti takon Kancelarin Scholz dhe ministren e Jashtme Colonna

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministrja, njëherësh ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gër​valla,...

Scholz: Putin nuk më ka kërcënuar as mua as Gjermaninë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë të dielën se presidenti rus, Vladimir Putin nuk e ka kërcënuar as atë, as Gjermaninë. Ai...

Pas vendimit për dërgimin e tankeve, Scholz zbulon nëse do ketë avionë për Kievin

Pas vendimit për të dërguar tanket Leopard 2 në Ukrainë, kancelari Gjerman Olaf Scholz, ka prerë shpresat e Kievit se mund...

“Pse shkele me këmbë parimet?”- Scholz kryqëzohet pas dërgimit të tankeve në Ukrainë

Kancelari Olaf Scholz po përballet me akuza të shumta nga opozita në Gjermani, pas vendimit për të dërguar tanke Leopard 2...

Scholz: Nuk biem dakord me Serbinë për sanksionet, mosmarrëveshjet vazhdojnë

Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz në një konferencë për mediat pas samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë tha se nuk bien dakord...

Scholz i ofron Polonisë sisteme të mbrojtjes ajrore ‘Patriot’

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se oferta e vendit të tij për të dërguar sistemet e mbrojtjes ajrore "Patriot" në Poloni...

Scholz: Ka shenja konsensusi në samitin e G20 për luftën në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se në takimin e G20 në Bali të Indonezisë ka shenja inkurajuese për të arritur...

Scholz thirrje për paketë të re sanksionesh kundër Iranit 

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se pro miratimit të një pakete të re sanksionesh të BE-së kundër Iranit javën e...

Procesi i Berlinit, Scholz pret liderët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor

Kancelari gjerman Olaf Scholz pret sot në Berlin liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe ata të BE-së, në kuadër...

Biseda mes Scholz dhe Erdogan: Retorika bërthamore e Rusisë është e papërgjegjshme 

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe kancelari gjerman Olaf Scholz vlerësuan në një bisedë telefonike të martën se "retorika bërthamore" e...

Scholz hedh poshtë pretendimet turke kundër Greqisë

Kancelari gjerman Olaf Scholz hodhi poshtë të enjten pretendimet e Turqisë mbi sovranitetin e ishujve grekë, pjesë kjo e një breshërie...

Kritika ndaj Scholz për mbështetjen e projektit kinez

Kancelari gjerman Olaf Scholz u përball me kritika të enjten, pasi një raportim i mediave e akuzoi atë se po inkurajonte...

Olaf Scholz rikthen Procesin e Berlinit

Kancelari Olaf Scholz rikthen Procesin e Berlinit. Gjatë ditës së djeshme u mbajt takimi i ministrave të Punëve të Brendshme, ndërsa...