scholz

Kritika ndaj Scholz për mbështetjen e projektit kinez

Kancelari gjerman Olaf Scholz u përball me kritika të enjten, pasi një raportim i mediave e akuzoi atë se po inkurajonte...

Olaf Scholz rikthen Procesin e Berlinit

Kancelari Olaf Scholz rikthen Procesin e Berlinit. Gjatë ditës së djeshme u mbajt takimi i ministrave të Punëve të Brendshme, ndërsa...

Scholz urdhëron zgjatjen e funksionimit të centraleve bërthamore deri më 15 prill

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka urdhëruar tre reaktorët bërthamorë të mbetur të Gjermanisë të vazhdojnë të funksionojnë deri në mes të...

Scholz bën thirrje për zgjerimin e BE: Bashkimi me 36 shtete na bën më të fortë

Kancelari gjerman Olaf Scholz bëri thirrje sot për zgjerimin e Bashkimit Evropian, duke thënë në një mbledhje të socialdemokratëve evropianë se...

Rama për kancelarin gjerman: Merkel versioni burrë

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë per emisionin radiofonik nga Alaister Campbell dhe Rory Stewart. Ndër të tjera foli dhe për admirimin...

Scholz: Putin ende beson se ka pasur të drejtë në pushtimin e Ukrainës

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin ende beson se ka pasur të drejtë kur ka nisur...

Scholz telefonon Putin: Rusia të heqë trupat dhe të njohë sovranitetin e Ukrainës  

Kancelari i Gjermanisë Olaf Sholz ka zhvilluar mbrëmjen e sotme një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Në një postim...

Këshilltarët e Scolz dhe Macron vizitojnë sot Kosovën e Serbinë

​Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i shoqëruar nga dy këshilltarë të Gjermanisë dhe Francës për dialogun,...

Skandali ‘cum-ex’, kancelari Scholz merret në pyetje, mohon akuzat

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka mohuar sërish që të ketë ndihmuar një bankë të madhe të shmangë kthimin e miliona taksave,...

‘S’është luftë e popullit’, Scholz kundër thirrjeve për ndalimin e vizave për rusët

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka refuzuar mbështetjen ndaj thirrjeve në rritje për ndalimin e vizave turistike për rusët në të gjithë...

Scholz: Putin është përgjegjës për luftën në Ukrainë 

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot në një konferencë se sulmi rus ndaj Ukrainës është sfida më e madhe me të...

Kontrollohen e-mailet e Scholz, kancelari gjerman në ‘lupën’ e hetuesve

Autoritetet në Gjermani po mbikëqyrin email-et e kancelarit Olaf Scholz të kohës kur ai ka qenë kryetar i Bashkisë së Hamburgut,...

Blinken dhe Scholz përshëndesin votimin e propozimit francez

Votimi pro i propozimit francez në parlamentin maqedonas, i ka hapur rrugë nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut...

Scholz: Të mënjanojmë një konflikt NATO-Rusi

Kemi folur për një mbështetje ndaj Ukrainës dhe faktit se, me masa të ashpra, do të bëjmë gjithçka të jetë e...

Scholz kritik me BE: Shqipëria e RMV kanë plotësuar të gjitha kushtet

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz ka kërkuar lehtësimin e procedurave për anëtarësimin e reja në Bashkimin Evropian. Scholz thotë se, jo vetëm...

Macron, Scholz dhe Draghi pro statusit të kandidatit për Ukrainën në BE

Presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi se liderët europianë që po vizitojnë Kievin mbështesin marrjen e menjëhershme të statusit të vendit kandidat...