scholz

Zelenski i kërkon kancelarit gjerman mbështetje të qartë për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski i ka bërë thirrje kancelarit gjerman Olaf Scholz të tregojë mbështetje të qartë për Ukrainën. Në një intervistë...

Serbia synon anëtarësimin në BE, Scholz: Të respektojë sanksionet ndaj Rusisë

Kncelari gjerman Olaf Scholz u shpreh se të gjitha vendet që janë anëtare të Bashkimit Europian duhet të pranojnë regjimin e...

Scholz në Prishtinë: Njohja reciproke Kosovë – Serbi hap rrugën për në BE

Liberalizimi i vizave me Bashkimin Evropian për Kosovën ishte ndër çështjet kryesore të diskutuara gjatë takimit midis kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Scholz viziton sot Prishtinën, gjatë pasdites udhëton drejt Beogradit

Kancelari gjerman Olaf Scholz nis turin 2 ditor ballkanik dhe ndalesa e pare e tij është Kosova. Scholz do takohet vetëm me...

Rusia po dobësohet ushtarakisht nga sanksionet e Perëndimit, thotë Scholz

Rusia nuk do të jetë në gjendje të ruajë fuqinë e saj ushtarake për shkak të sanksioneve të ashpra perëndimore, tha...

Scholz: Putin nuk do të diktojë kushtet e paqes në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do ta fitojë luftën në Ukrainë, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në ditën e fundit të...

Olaf Scholz: Jam i bindur se Putini nuk do ta fitojë luftën

Kancelari gjerman, Olaf Scholz thotë se tre muajt e luftës në Ukrainë kanë treguar se presidenti rus Putin nuk do ta...

Kancelari gjerman viziton Ballkanin Perëndimor në qershor

Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se do të udhëtojë në Ballkanin Perëndimor përpara se të mbahet një takim i Këshillit Evropian...

Serbia duhet të vazhdojë me reformat për t’u anëtarësuar në BE, thotë Scholz

Serbia duhet të ecë përpara me reformat, duke përfshirë atë për lirinë e medias, për të realizuar ambicien e saj për...

Kurti-Vuçiç në Gjermani, takime të ndara me kancelarin Scholz

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Sholz nesër do të presë në takime të veçanta kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e...

Rama në Gjermani, takim me kancelarin Sholc

Kryeministri Rama ka mbërritur në aeroportin Berlin pasditen e të dielës. Të hënën do të zhvillohet takimi i tij me kancelarin gjerman...

Gjermania drejt ndalimit të importeve të gazit rus

Gjermania mund t’i japë fund importeve të gazit rus brenda këtij viti. Kështu deklaroi të premten kancelari gjerman Olaf Scholz, duke...

Putin pranon pagesa në euro për gazin

Qeveria gjermane tha të mërkurën se ka marrë garanci nga Rusia se pagesa për gazin rus nuk do të bëhet në...

Scholz: Është vetëm fillimi, situata në Ukrainë do bëhet dramatike

Kancelari gjerman Olaf Scholz paralajmëroi për një përshkallëzim të mundshëm të situatës në Ukrainë. Pas një takimi me kryeministrin e Luksemburgut në...

Gjermania ndalon certifikimin e gazsjellësit rus

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka bërë të ditur se Gjermania ka ndaluar procesin e certifikimit të gazsjellësit Nord Stream 2, i...

Kancelari gjerman viziton Kievin dhe Moskën

Pak para se të niste turin e tij diplomatik, kancelari gjerman Olaf Scholz paralajmëroi sanksione për Rusinë nëse sulmon Ukrainën. Sot,...