scholz

Gjermania drejt ndalimit të importeve të gazit rus

Gjermania mund t’i japë fund importeve të gazit rus brenda këtij viti. Kështu deklaroi të premten kancelari gjerman Olaf Scholz, duke...

Putin pranon pagesa në euro për gazin

Qeveria gjermane tha të mërkurën se ka marrë garanci nga Rusia se pagesa për gazin rus nuk do të bëhet në...

Scholz: Është vetëm fillimi, situata në Ukrainë do bëhet dramatike

Kancelari gjerman Olaf Scholz paralajmëroi për një përshkallëzim të mundshëm të situatës në Ukrainë. Pas një takimi me kryeministrin e Luksemburgut në...

Gjermania ndalon certifikimin e gazsjellësit rus

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka bërë të ditur se Gjermania ka ndaluar procesin e certifikimit të gazsjellësit Nord Stream 2, i...

Kancelari gjerman viziton Kievin dhe Moskën

Pak para se të niste turin e tij diplomatik, kancelari gjerman Olaf Scholz paralajmëroi sanksione për Rusinë nëse sulmon Ukrainën. Sot,...

Macron në Kiev për uljen e tensioneve Rusi – Ukrainë

Një ditë pas takimit me presidentin rus Putin të hënën, presidenti francez Macron mbërrin në Kiev, në përpjekje për të ulur...

Pse Gjermania nuk dërgon armatime në Ukrainë?

Refuzimi i Gjermanisë për të dërguar armatime në Ukrainë ka shkaktuar konfuzion dhe irritim të disa aleatëve. Por, arsyet pse superfuqia Evropiane...