seksuale

Ngrihet aktakuzë ndaj një personi për dhunë seksuale gjatë luftës në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës (PSK) njoftoi të mërkurën se ka ngritur aktakuzë ndaj një personi me inicialet Z.V., i dyshuar për...

Zbulimi: Dieta pa mish ul dëshirën seksuale…

Legjenda e Bodybuilding dhe aktrimit, Arnold Schwarzenegger, ka zbuluar burimet e tij të proteinave, pasi është kthyer 80% vegan. Ish-guvernatori i Kalifornisë,...

Ngacmimet seksuale në punë ndodhin më shumë në administratën publike

Sipas një studimi të organizatës UN Women i cili u publikua së fundmi në Prishtinë, rezulton se në Kosovë 70 për...

‘Testimi i virgjërisë’, vepër penale, Kosova ashpërson dënimet për krimet seksuale

Testimi i virgjërisë” cilësohet vepër penale me kodin e ri që votoi Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme. Kërkimi i...

Gazetarja Lekatari: Edukimi seksual te fëmijët duhet të nisë që në moshën 4-vjeçare

Gazetarja Zhaklin Lekatari thotë se edukimi seksual te fëmijët duhet të nisë që në moshën 4-vjeçare. Në një intervistë për emisionin "Good...

Hazizaj: Fëmijët nuk u tregojnë prindërve për dhunën seksuale nga frika

I ftuar në “SOT” në Euronews Albania, Altin Hazizaj, President i CRCA (Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në...

77 për qind e viktimave të krimeve seksuale në Shqipëri, të mitur

Krimet seksuale po rriten nga viti në vit. Ajo çfarë e bën më shqetësuese situatën, është fakti se shumica e viktimave...

Krimet seksuale në Ukrainë, gratë rrëfejnë mizoritë e përjetuara nga rusët

Pas tërheqjes së trupave ruse nga qytetet dhe periferitë përreth Kievit, disa dhjetëra gra dhe vajza kanë denoncuar mizoritë e përjetuara...

Abuzimet seksuale në Shqipëri janë në rritje, sipas Policisë

Abuzimet seksuale kundrejt të miturve dhe të rinjve janë në rritje në Shqipëri. Pre e tyre janë kryesisht grupmoshat 4 vjeç...

Shtohen krimet seksuale, bixhozi dhe dhuna në familje

Krimet seksuale, bixhozi dhe dhuna në familje janë shtuar gjatë vitit që lamë pas. Në raportin e kriminalitetit për vitin 2021 të...