semundje

‘Lufta’ e dytë e Ukrainës: Pas bombardimeve vjen dimri, mes acarit dhe sëmundjeve

Reshjet e para të dëborës kanë rënë në Ukrainë dhe OBSH ka dhënë alarmin. Për shkak të bombardimeve ruse gjysma e...

Cilat sëmundje po mundojnë Vladimir Putin?

Gazetarja e Euronews Albania Esenka Meleqi, ka folur për situatën në Ukrianë, ndërsa është ndalur dhe te shëndeti i presidentit rus...

Çfarë fshihet pas sëmundjes misterioze që vrau katër persona në Argjentinë? 

Një sëmundje ka shpërthyer në Argjentinë, duke vrarë deri tani 4 persona. Autoritetet kanë raportuar 11 raste, të lidhura me një...

A është Putin sëmurë? Përgjigjet shefi i CIA-s

Të shumta kanë qenë spekulimet nëse presidenti rus Vladimir Putin është apo jo i sëmurë.  Kreu i Inteligjencës amerikane CIA-s William Burns...

Përkeqësohet sëmundja e Brad Pitt

Brad Pitt nuk njeh më fytyrat e njerëzve, madje as të afërmve dhe miqve më të afërt. Ai vuan nga një sëmundje...

Ushqimet e ekspozuara në diell burim sëmundjesh, paralajmërojnë ekspertët

Tregtimi i fruta perimeve në ambiente të hapura, përtej çdo kushti higjieno-sanitar dhe në temperatura që i kalojnë 35 gradë në...

OBSH: Lija e majmunëve nuk përbën ende një emergjencë shëndetësore globale

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) deklaroi se përhapja e rasteve me linë e majmunëve në më shumë se 50 vende të...

Koreja e Veriut njofton shpërthimin e sëmundjes së zorrëve

Koreja e Veriut raportoi një epidemi të re të një sëmundje të zorrëve këtë të enjte. Bëhet fjalë për një njoftim të...

Gjermania drejt marrjes së masave për lijën e majmunëve

Pas shfaqjes së rasteve të para të lisë së majmunit në Gjermani, ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach deklaroi se vendi...

Pacientët e vegjël në Legoland, mjekja: Udhëtimi ndihmon terapitë mjekësore

Tre pacientët e vegjël të shërbimit të Onkohematologjisë në pediatri bënë një udhëtim fantastik. Parku i Lodrave Legoland në qytetin Bilund të...

Çfarë duhet të bëjmë për parandalimin e hernies diskale?

Fizioterapistja Andrina Braho tregoi në Euronews Albania më shumë rreth hernies diskale. Bëhet fjalë për një problematikë shumë të përhapur në popullatë,...

Si të kuptojmë kur kemi probleme me tiroiden sipas mjekes

Gjëndra e tiroides peshon vetëm 20 gramë, por ajo luan një rol shumë të rëndësishëm për trupin pasi ndikon në sistemin...

Putin vuan nga demenca, pretendon ish-agjenti i KGB-së

Një ish-agjent i KGB-së që ka dezertuar për Perëndimin, thotë se rrethi i ngushtë i Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin nuk...

“Më bënë të vdekur 2 herë për 4 muaj”, reagon menaxheri i yjeve të futbollit

Në media qarkulloi lajmi se menaxheri i yjeve të futbollit, Mino Raiola kishte ndërruar jetë në moshën 54-vjeçare. Burime të shumta reaguan...

“Kam qëndruar për 49 ditë në spital”, ish-deputeti rrëfen betejën me COVID

Ish-deputeti Adriatik Alimadhi ka rrëfyer për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania” betejën e tij me Covid-19. Aliumadhi u shpreh se ka qëndruar...

Evropa në alarm për hepatitin misterioz te fëmijët

OBSH-ja dhe Agjencia Shëndetësore e BE-së kanë ngritur alarmin për një hepatit të rëndë që po shfaqet në masë te fëmijët...