semundje

Pacientët e vegjël në Legoland, mjekja: Udhëtimi ndihmon terapitë mjekësore

Tre pacientët e vegjël të shërbimit të Onkohematologjisë në pediatri bënë një udhëtim fantastik. Parku i Lodrave Legoland në qytetin Bilund të...

Çfarë duhet të bëjmë për parandalimin e hernies diskale?

Fizioterapistja Andrina Braho tregoi në Euronews Albania më shumë rreth hernies diskale. Bëhet fjalë për një problematikë shumë të përhapur në popullatë,...

Si të kuptojmë kur kemi probleme me tiroiden sipas mjekes

Gjëndra e tiroides peshon vetëm 20 gramë, por ajo luan një rol shumë të rëndësishëm për trupin pasi ndikon në sistemin...

Putin vuan nga demenca, pretendon ish-agjenti i KGB-së

Një ish-agjent i KGB-së që ka dezertuar për Perëndimin, thotë se rrethi i ngushtë i Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin nuk...

“Më bënë të vdekur 2 herë për 4 muaj”, reagon menaxheri i yjeve të futbollit

Në media qarkulloi lajmi se menaxheri i yjeve të futbollit, Mino Raiola kishte ndërruar jetë në moshën 54-vjeçare. Burime të shumta reaguan...

“Kam qëndruar për 49 ditë në spital”, ish-deputeti rrëfen betejën me COVID

Ish-deputeti Adriatik Alimadhi ka rrëfyer për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania” betejën e tij me Covid-19. Aliumadhi u shpreh se ka qëndruar...

Evropa në alarm për hepatitin misterioz te fëmijët

OBSH-ja dhe Agjencia Shëndetësore e BE-së kanë ngritur alarmin për një hepatit të rëndë që po shfaqet në masë te fëmijët...

5 vite jetë më shumë për ata që vuajnë nga zemra dhe lënë duhanin

Duhanpirësit që kanë vuajtur nga sëmundjet e zemrës mund të lënë duhanin në këmbim të 5 viteve më shumë jetë. Ky ishte...

BE: Herët për të menduar dozën e katërt të vaksinës anti-COVID

Një dozë e katërt e vaksinës anti-COVID nuk duhet marrë ende në konsideratë. Ky është konkluzioni i zyrtarëve evropianë të shëndetësisë, të...

Shkencëtarët britanikë mund të kenë gjetur një zgjidhje për plakjen

Shkencëtarët në Kembrixh kanë rinovuar qelizat e lëkurës së një gruaje 53-vjeçare me ato të një 23-vjeçareje. Qëllimi I këtij transplanti është...

Shtohen spekulimet mbi gjendjen shëndetësore të Putinit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dyshohet se po fsheh probleme shëndetësore që po kalon. Putin shoqërohet gjatë gjithë kohës nga doktorë të...

Çfarë është afazia? Përgjigjet neurologia Entela Basha

Brus Uillis do të heqë dorë nga karriera si aktor pas diagnostikimit me afazi. Por a është afazia sëmundje? Neurologia Entela Basha...

‘Nona e Kosovës’, pse Madeleine Albright ishte figurë aq e dashur për Kosovën

'Të mos gabojë askush. Për sa kohë që kjo është dëshira juaj, Kosova do të mbetet shtëpia juaj'. Me këtë fjali, në...

Nëna rrëfen si e bija 9 vjeç fitoi betejën me kancerin

Valbona Lengu është nëna e një vajze 9-vjeçare që ka fituar betejën me kancerin. Ajo tregon vështirësitë e një prindi në atë...

Sa të rrezikshme janë ethet Lassa?

Një person ka humbur jetën në Britaninë e Madhe prej etheve Lassa. 3 rastet e reja me këtë virus lidhen me...