serbe

Serbët në Kosovë janë qytetarë të barabartë, thotë ministri Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se serbët janë qytetarë të barabartë në vend dhe gëzojnë të...

Kurti: Në 1 shtator rifillon reciprociteti, nuk konfiskohen dokumentet serbe

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se më 1 shtator do të vazhdojë zbatimi i dy vendimeve të Qeverisë së...

Kurti po kriminalizon serbët për të justifikuar veprimet e tij, thotë Petkoviç

Drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dëshiron të kriminalizojë...

Serbët më kërcënuan për rezolutën për njohjen e Kosovës, thotë deputeti ukrainas

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko thotë se serbët e kanë kërcënuar në rrjetet sociale, pasi dorëzoi rezulotën në Parlamentin e Ukrainës, ku...

‘Grupet ilegale serbe po përpiqen të pengojnë punën tonë’, Sveçla për sulmin në Veri

Ministri i Brendshëm në Kosovë, Xhelal Sveçla ka reaguar në lidhje me sulmin e së shtunës ndaj zyrtarëve të Policisë në...

Serbët e Kosovës të përjashtohen nga reciprociteti, thotë Rakiç

Ministri për Kthim e Komunitete dhe kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç ka kërkuar që serbët lokalë në Kosovë të përjashtohen...

Mali i Zi nënshkruan mes polemikash marrëveshjen me kishën serbe

Kryeministri i Mali të Zi, Dritan Abazoviç, konfirmoi të mërkurën se është nënshkruar Marrëveshja Themelore ndërmjet Malit të Zi dhe Kishës...

Rakiç: Kurti të mos u drejtohet serbëve në serbisht

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti që të mos u drejtohet më serbëve...

‘Mirë se vini në Bashkimin e Komunave Serbe’, Veriu zgjohet me parulla

Të katër komunat në veri të Kosovës janë zgjuar mëngjesin e sotëm me mesazhin “Mirë se vini në Bashkimin e Komunave...

Në Merdare po zbatohet reciprociteti i letërnjoftimeve për serbët

Në Merdare, disa minuta pas mesnatës, është lëshuar dokumenti i parë nga Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës për hyrje-dalje...

Haradinaj: Vendimi për reciprocitetin i drejtë, serbët të ruajnë qetësinë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka reaguar rreth zhvillimeve të fundit në veri pas vendimit për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë. Përmes...

‘Serbët duhet të jetojnë në një shtet’, Serbia reagon për deklaratën e Vulin

Ministrja e Minierave dhe Energjisë e Serbisë, Zorana Mihajlloviç ka reaguar në lidhje me deklaratën e ministrit serb për Punët e...

Petkoviç: Kurti kërkon të poshtërojë serbët në Kosovë, t’i kthehet dialogut

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, njëkohësisht kreu i ekipit negociator të Beogradit, Petar Petkoviç ka reaguar në...

Protesta në Mal të Zi kundër marrëveshjes me kishën serbe

Mijëra qytetarë u mblodhën të enjten mbrëma në Podgoricë për të protestuar kundër nënshkrimit të një marrëveshjeje që synon të  rregullojë...

Mali i Zi përfshihet nga protestat kundër marrëveshjes me kishën serbe

Me dhjetëra qytetarë protestuan para selisë së Qeverisë në Mal të Zi për të kundërshtuar marrëveshjen e paralajmëruar me Kishën Ortodokse...

Kurti thirrje serbëve: Regjistroni automjetet me targa RKS

Kryeministri Albin Kurti u bëri thirrje qytetarëve serbë të Kosovës që t’i ndërrojnë targat e automjeteve në "RKS”. Përmes një video-mesazhi në...