serbët

“Kosova është zemra e Serbisë” – Protesta masive edhe në Mal të Zi

Në shenjë mbështetjeje për serbët në Kosovë, disa qindra qytetarë u mblodhën mbrëmjen e së enjtes para një kishe në Podgoricë...

Me thirrje dhe flamuj në duar, Serbët në Podgoricë protestojnë për Kosovën

Serbët në Podgoricë kanë nisur protestën për Kosovën ndërsa situata në Veri mbetet e tensionuar. Siç shihet në videon e siguruar nga...

Serbët në Veri vijojnë protestat, KFOR rrethon komunat me tela me gjemba

Protestuesit serbë janë grumbulluar sërish në mërkurën në  Zveçan, teksa raportohet se janë më të shumtë në numër se një ditë...

Përleshje masive mes shqiptarëve dhe serbëve në Austri, qëllohet me armë

Mediat austriake kanë raportuar për një përleshje masive mes shqiptarëve dhe serbëve në qyetetin e Linz-it në Austri. Bëhet me dije se...

Serbët nisin grumbullimet në Veri, kryetari i Zveçanit e kalon natën në zyrë

Pas tensioneve të djeshme të krijuara nga grupe serbësh dhe përleshjes së tyre me ushtarët e KFOR-it, sidomos në Zveçan, nata...

“Kosova, zemra jonë”- serbët rrethojnë komunën dhe këndojnë këngë nacionaliste

Korrespondenti i Euronews Albania, Xhemajl Rexha, ka raportuar nga Kosova situatën në ambientet e jashtme të komunës së Leposaviçit. Gazeatri pasqyroi protestën...

Situatë e tensionuar në veri të Kosovës, serbët sulmojnë me gaz lotsjellës policinë

Gazetari i Euronews Albania, Kosovë Gjoci ka raportuar mëngjesin e kësaj të hënë nga ambientet e jashtme të komunës së Leposaviçit,...

Serbët vendosin barrikada në Veri në Kosovës

Serbët në Veri në Kosovës kanë nisur vendosjen e barrikadave pas përshkallëzimit të situatës dhe përplasjes së dhunshme me policinë, duke...

Serbët bojkuan zgjedhjet, shpallet rezultati për komunat në Veri

Mes skepticizmit, frikës për incidente dhe bojkotit masiv të serbëve u mbajtën këtë të diel zgjedhjet në katër komuna në Veri...

Pjesëmarrje e ulët në zgjedhje, serbët bojkotojnë procesin në 4 komunat në Veri

Kosova zhvilloi këtë të diel zgjedhjet lokale në katër komunat me shumicë serbe në veri të vendit. 19 qendra votimi u hapën...

‘Serbët po vriten në Kosovë’, Bërnabiç: Vetëm Kurti duhet ta zbatojë marrëveshjen

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç thotë se nga marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës, vetëm kjo e fundit ka detyrime ndaj komunitetit...

“S’do dërgoj tanke në Kosovë”, Vuçiç: Serbët nuk marrin pjesë në zgjedhje

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç konfirmon se serbët nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme lokale në katër komunat...

Zhulali: Serbët të integrohen në Kosovë, të futen nëpër institucione

Ilda Zhulali, eksperte e çështjeve ndërkombëtare tha në emisionin Now në Euronews Albania se në planin e prezantuar në Bruksel mes Kosovës...

Spahiu: Kurti u siguroi vetëvendosje, serbët do kërkojnë 27 shkurtin festë kombëtare

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Albin Kurti me marrëveshjen e fundit u siguron vetëvendosje serbëve...

“Kurrë nuk do merrej vesh masakra e Reçakut”- Walker rrëfen atentatin e serbëve

Ish-kreu i misionit verifikues për Kosovën te OSBE, William Walker, i cili ishte një zë i fuqishëm që i dëshmoi botës...

EULEX kërkon kthimin e serbëve në institucionet e Republikës së Kosovës

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë për Sundim të Ligjit (EULEX), ka kërkuar kthimin në institucione të serbëve të cilët kanë...