serbët

‘Serbët po vriten në Kosovë’, Bërnabiç: Vetëm Kurti duhet ta zbatojë marrëveshjen

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç thotë se nga marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës, vetëm kjo e fundit ka detyrime ndaj komunitetit...

“S’do dërgoj tanke në Kosovë”, Vuçiç: Serbët nuk marrin pjesë në zgjedhje

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç konfirmon se serbët nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme lokale në katër komunat...

Zhulali: Serbët të integrohen në Kosovë, të futen nëpër institucione

Ilda Zhulali, eksperte e çështjeve ndërkombëtare tha në emisionin Now në Euronews Albania se në planin e prezantuar në Bruksel mes Kosovës...

Spahiu: Kurti u siguroi vetëvendosje, serbët do kërkojnë 27 shkurtin festë kombëtare

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Albin Kurti me marrëveshjen e fundit u siguron vetëvendosje serbëve...

“Kurrë nuk do merrej vesh masakra e Reçakut”- Walker rrëfen atentatin e serbëve

Ish-kreu i misionit verifikues për Kosovën te OSBE, William Walker, i cili ishte një zë i fuqishëm që i dëshmoi botës...

EULEX kërkon kthimin e serbëve në institucionet e Republikës së Kosovës

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë për Sundim të Ligjit (EULEX), ka kërkuar kthimin në institucione të serbëve të cilët kanë...

Ç’po ndodh në Veri me barrikadat, serbët lokalë nuk i binden Vuçiçit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, pas takimit me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova, njoftoi se heqja e barrikadave në veri të...

Gjermania: Serbët të heqin barrikadat ilegale

Qeveria gjermane dhe raportuesit e partive të ndryshme në Bundestag shprehen të shqetësuar për situatën në veri të Kosovës dhe kërkojnë...

Serbët nuk tërhiqen nga barrikadat, Rakiç: Kërkojmë garanci vetëm nga Vuçiç 

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç, pas bisedës me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë se serbët refuzojnë të tërhiqen...

Serbët të çmendur për Vitin e Ri, gati të shpenzojnë çdo gjë për të festuar

Dikur drita ndizeshin që në tetor, por këtë vit Beogradi u ndriçua vetëm dy javë para Vitit të Ri. Dritat do të jenë...

Vuçiç i shqetësuar për serbët në Kosovë: Nuk do ta vuajnë më atë terror

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se është i shqetësuar 'për njerëzit e tij' që jetojnë në Kosovë, ndërsa theksoi se...

Çfarë do të ndodhë me serbët në veri të Kosovës pas marrëveshjes?

Kosova dhe Serbia, më 23 nëntor në Bruksel, kanë arritur marrëveshje për targat ilegale serbe. Por çfarë do të ndodhë me serbët...

Serbët e jugut pranojnë targat, minoriteti serb: Po trajtohemi me dy standarde

Serbët etnikë që banojnë në Graçanicë, në afërsi të Prishtinës, i kanë pranuar të gjitha rregullat administrative të Kosovës që nga...

Beogradi u ofron punë serbëve që braktisën institucionet në Veri

Drejtori i Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviç, ka njoftuar se sot do të fillojë nënshkrimi i kontratës së punës me serbët...

Vuçiç: Serbët në Kosovë nuk do të mbeten pa mbështetjen e Serbisë

Populli serb në Kosovë nuk do të mbetet pa mbështetjen e Serbisë sepse është e rëndësishme që ata të jenë të...

Serbët protestë në Mitrovicën e Veriut: Nuk duam shtet tjetër

Në Mitrovicën e Veriut, një prej katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, është thirrur një protestë nga Lista...