serbët

Kreu i Listës serbe paralajmëron bllokim të rrugëve në Veri nëse ‘aplikohen’ targat

Nga 1 shtatori, Kosova ka nisur procesin për riregjistrimin e makinave me targa të lëshuara nga Serbia. Pas 31 tetorit, Qeveria...

‘Do t’i mbrojmë vetë serbët’, Vuçiç: S’do lejojmë të persekutohen apo masakrohen

Në Rudare, ku kryqi ortodoks serb ndodhet në rrugën që çon nga Kosova në Serbi, trupat amerikane dhe automjetet e NATO-s...

‘Sinjal për lajme të këqija nga Brukseli’, Vuçiç fton në takim serbët e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka caktuar një takim nga Brukseli me serbët e Kosovës, i cili do të mbahet të...

Shoqëria civile serbe bën thirrje për zgjidhje paqësore të krizës në Veri

Përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe mediave nga komuniteti serb në Kosovë kanë miratuar një deklaratë të përbashkët në të cilën bëjnë...

Rrugët në Veri mbeten të bllokuara, serbët dalin nëpër barrikada

Rrugët në Veri të Kosovës vijojnë të bllokuara edhe të hënën, një ditë pasi serbët vendosën mjete të tonazhit të rëndë...

Vuçiç-serbëve të Veriut: Faleminderit që e ruajtët emrin dhe mbiemrin

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç në një deklaratë pas mesnatës të së dielës tha se Serbia do të përballet me luftën më...

Serbët bllokadë në Veri, mbyllen pikat e kalimit në Jarinjë dhe Bernjak

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se janë mbyllur pikat kufitare në Jarinje dhe Bernjak, për shkak të bllokimit të...

Petkoviç mbledh serbët e Veriut: Vendimi i Prishtinës, i papranueshëm

Drejtori serb i Zyrës për Kosovën Petar Petkoviç, ka pritur sot në takim në Rashkë përfaqësuesit politikë të serbëve nga veriu...

Nga 1 gushti serbët s’futen dot në Kosovë me dokumentet e tyre

Nga e hëna, shtetasit e Serbisë që do të hyjnë në Kosovë, do të pajisen me një ‘dokument hyrje/dalje’. Pra këta shtetas...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM...

Serbët e Veriut ankohen se nuk kanë dijeni për targat dhe reciprocitetin

Serbët e veriut të vendit janë shprehur se nuk janë në dijeni për vendimin e djeshëm të Qeverisë së Kosovës rreth...

Serbët edhe sot e vazhdojnë gjenocidin po të kenë mundësi, thotë studiuesi

Studiuesi shqiptaro-amerikani Agim Aliçkaj e cilësoi urrejtje të sëmurë ndaj shqiptarëve qëndrimin e serbëve ndaj Kosovës. Në një intervistë në emisionin Now...

Dik Marti: Serbët donin të më vrisnin e të fajësonin shqiptarët

Anëtari i Këshillit të Evropës Dik Marti është kërcënuar me vdekje pasi akuzoi liderët  e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës se janë pjesë...

Përkujtohet masakra e Rezallës, ku serbët vranë 98 burra e djem

Krerët shtetërorë të Kosovës kanë bërë homazhe të martën në memorialin e dëshmorëve në Rezallë. Në këtë fshat të komunës së Skenderajt,...

Zgjedhjet e 3 prillit, serbët në Mitrovicën e Veriut mes tensioneve

Serbët që jetojnë në veri të qytetit të ndarë të Mitrovicës janë pajtuar me faktin se zgjedhjet e Serbisë nuk do...

Serbët e Kosovës në protestë për moslejimin e zgjedhjeve

Serbët në jug dhe në veri të lumit Ibër në Kosovë po zhvillojnë sot protesta me mesazhin “askush në shekullin e...