serbine

Varhelyi: Mbështesim Kosovën dhe Serbinë në procesin e zbatimit të marrëveshjes

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi ka reaguar për takimin e 18 marsit në Ohër, ku kryeministri...

Xhaçka: Nuk ka pasur asnjë lloj mbrojtjeje për Serbinë duke dëmtuar Kosovën

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, sot mohoi se Shqipëria ka bërë rolin e avokatit të Serbisë, duke dëmtuar interesat e Kosovës. Teksa...

FIFA gjobit Serbinë

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së...

Scholz: Nuk biem dakord me Serbinë për sanksionet, mosmarrëveshjet vazhdojnë

Kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz në një konferencë për mediat pas samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë tha se nuk bien dakord...

“Serbia nuk kalon”, reagimi i Kurtit pas fitores së Zvicrës

Fitorja e Zvicrës përballë Serbisë në fazën e grupeve në Kupën e Botës ka lumturuar shumë shqiptarë në mbarë botën. Një reagim...

Alibeaj në Kuvend: Do ta shohim Serbinë vetëm përmes syve të Kosovës

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj në fjalën e tij në mbledhjen e përbashkët të kuvendeve të Kosovës...

2 parashikimet e gazetarit nga Kosova për Brazil-Serbi: Me shpirt fiton Brazili 7-0

Naim Selmani, gazetar sportiv nga Kosova, bëri parashikimet  e tij për ndeshjet e sotme të Kupës së Botës Katar 2022. Në një...

​Xhaka: Gjithçka shkoi mirë ndaj Serbisë, përveç gjestit me shqiponjën

Granit Xhaka është penduar që festoi me gjestin e Shqiponjës pas golit të shënuar ndaj Serbisë në vitin 2018. Kështu ka thënë...

Vuçiç pas bisedës me Macron: Kam një lajm të mirë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se është jashtëzakonisht i kënaqur me bisedën e sotme me presidentin francez Emmanuel Macron, e...

Hill paralajmëron Serbinë: Kjo nuk është nëna Rusi

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Beograd, Christopher Hill, tha se e kupton se Serbia ka një histori të gjatë dhe...

Bushati: Rama flet gjuhën e Vuçiçit, justifikon armatosjen nga Rusia e Kina

Serbia ka blerë armë nga Kina, gjë që ka sjellë reagimin e vendeve të Ballkanit si Kosova dhe Mali i Zi. Për...