serbise

BE thirrje Kosovës dhe Serbisë: Po rrezikoni rrugën evropiane

Bashkimi Evropian ka dalë me një deklaratë të gjatë rreth kërkesave dhe pritjeve që ajo ka prej kryeministrit të Kosovës Albin Kurti...

Shtyhet largimi i institucioneve të Serbisë nga komuna e Mitrovicës së Veriut

Komuna e Mitrovicës së Veriut shtyu aksionin për largimin e institucioneve të Serbisë nga objekti i saj në Lagjen e Boshnjakëve,...

“Kosova zemra e Serbisë”, Komiteti Olimpik i Kosovës kërkon ndëshkimin e Gjokoviç

Autoritetet olimpike të Kosovës kërkuan nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që të hapë procedura disiplinore kundër tenistit serb, Novak Gjokoviç, për, siç...

“E duan Kosovën në pjatë”, Vuçiç: Nuk do të lejoj shkatërrimin e Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ndodhet në vështirësi për shkak të protestave masive që po zhvillohen kundër gjuhës së dhunës që ai...

Power: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë duhet të çojë në njohje të ndërsjellë

Administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, Samantha Power, tha të enjten se është e qartë se krijimi i Asociacionit të...

“Zgjedhje të lira me forca të armatosura”, çfarë paralajmëroi kryeministrja serbe?

Pasi kanë urdhëruar serbet të mos marrin pjesë në zgjedhjet në katër komunat në veri të Kosovës Mitrovicë të Veriut, Zubin...

Parlamenti i Serbisë hap dyert për deputetët e sanksionuar rusë

Të sanksionuarit e Bashkimit Evropian (BE) dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), janë mirëpritur në Beograd. Parlamenti serb hapi dyert për...

SHBA mirëpret vendimin e Serbisë për stërvitje të përbashkëta ushtarake

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mirëpresin vendimin e Serbisë për të organizuar një stërvitje ushtarake me partnerët e saj globalë të...

Mali i Zi pjesë e projektit të Serbisë së Madhe? Politikani zbulon të ardhmen

Ilir Çapuni, nënkryetar i Forcës së Re Demokratike, anëtar i Këshillit Bashkiak të Ulqinit tha në një intervistë për Euronews Albania...

Dodik bën thirrje për bashkimin e Republikës Sërpska dhe Serbisë

Në përvjetorin e bombardimeve, Dodik bëri thirrje për bashkimin e RS-së dhe Serbisë Të ardhmen e shoh në bashkimin e Serbisë dhe...

Escobar, thirrje Kosovës dhe Serbisë të jenë konstruktive para takimit në Ohër 

I dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që të jenë konstruktive dhe...

Gjukanoviç: Do të jemi kundër politikës së Serbisë së Madhe

Presidenti aktual i Malit të Zi dhe kandidati presidencial i DPS-së, Milo Gjukanoviç, deklaroi se ka komunikim me presidentin serb Aleksandër...

Ish-kandidati për President të Serbisë në Prekaz, kërkon falje për krimet serbe 

Ish-kandidati për president të Serbisë, Nikola Sanduloviç, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Kosovë, ka bërë homazhe në varrezat...

Vuçiç në Kuvendin e Serbisë: Ja pika më problematike në propozimin për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha sot në një seancë të posaçme të Kuvendit të Serbisë kushtuar Kosovës, se 90 për...

“Nuk do ta japim Kosovën”, përleshje mes deputetëve në Kuvendin e Serbisë

Deputetë të Kuvendit të Serbisë janë përleshur fizikisht gjatë seancës ku po diskutohet plani evropian lidhur me marrëdhëniet me Kosovën, ku...

Fitorja e Zvicrës kundër Serbisë në Botëror, Kurti falënderon Xhakën dhe Shaqirin

Para takimit me kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti bëri një intervistë me mediumin zviceran, “Blick”. Përveç pyetjeve...