shami

Iran: Gratë djegin shamitë në protestat kundër hixhabit

Gratë iraniane kanë qenë në ballë të përshkallëzimit të protestave në Iran dhe kanë djegur shamitë, pas vdekjes në paraburgim të...

Protesta në Iran pas vrasjes së 22-vjeçares që s’kishte veshur siç duhet shaminë

Irani është përfshirë nga protestat pasi 22-vjeçarja Mahsa Amin u rrah për vdekje, disa ditë pasi u arrestua nga policia me...

Kërcënohet drejtori i shkollës që shkarkoi mësuesen me shami

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në fshatin Reshtan, të Suharekës një drejtor shkolle është kërcënuar përmes rrjeteve sociale...

Gazetari i kërkon dorëheqjen deputetes së Kosovës: Se di si e mban akoma atë post

Gazetari Vullnet Krasniqi pati një debat në studion e Euronews Albania me deputeten e Kuvendit të Kosovës Duda Balje për çështjen...

Malvina Tafçiu: Dua të jem në Kuvend deputete me shami

Pedagogia Malvina Tafçiu tha në një intervistë për Euronews Albania se do të jetë në Kuvend deputete me shami, ndërsa pohoi...

Poetja Petro: Jam kundra mbajtjes së shamisë, Kosova s’ka nevojë për debat fetar

Petja Rita Petro është kundër vendosjes së shamisë për vajzat, duke filluar që nga mosha 16-vjeçare. Në një intervistë për "Euronews Albania",...

Debati mbi shaminë ‘përplas’ pedagogen me gazetarin | 5 zhvillime kryesore

‘A do e mbuloje vajzën që fëmijë me shami?’, debati mes pedagoges dhe gazetarit Pedagogia Malvina Tafçiu dhe gazetari Vullnet Krasniqi...

‘A do e mbuloje vajzën që fëmijë me shami?’, debati mes pedagoges dhe gazetarit

Pedagogia Malvina Tafçiu dhe gazetari Vullnet Krasniqi kanë debatuar me tone të ashpra rreth diskutimit të ngritur nga komuniteti mysliman në...

Albin Kurti po e përdor debatin mbi shaminë politikisht për vota, sipas gazetarit

"Debati në Kosovë mbi mbajtjen e shamisë është politik dhe po përdoret nga kryeministri Albin Kurti." Kështu u shpreh në një intervistë...

Vajzat që mbajnë shami përballen me diskriminim, thotë pedagogia

Pedagogia, Malvina Tafçiu shprehet pro mbajtjes së shamisë në shkolla apo institucione publike. Në një intervistë për "Euronews Albania", Tafçiu tha se...

‘S’ka ndalesa për shaminë’, Dyrmishaj: Praktika jonë ligjore shembull për rajonin

Edlira Dyrmishaj, psikologe tha se në Shqipëri, pavarësisht debateve publike, nuk ekziston një udhëzim administrativ që ndalon vajzat me shami në...

Debat për shamitë në shkolla, të ftuarit përplasen me tone të ashpra

Deputetja e Kuvendit të Kosovës Duda Balja dhe analist Sadri Ramabaja kanë debatuar me tone të ashpra rreth diskutimit të ngritur...

‘Është mënyrë jetese’, deputetja: Vajzat myslimane nuk dinë të jetojnë pa shami

Dude Balja, deputete e kuvendit të Kosovës e cilësoi të padrejtë urdhrin administrativ që nuk lejon vajzat të mbajnë shami në shkollë. Në...

Myslimanët në Kosovë kërkojnë lejimin e shamisë në shkolla

Bashkësia Islame e Kosovës, institucione të saj dhe besimtarë myslimanë kanë kërkuar shfuqizimin e urdhrit administrativ që i mohon të drejtën...

OKB kritika Francës për ndalimin e shamisë në shkolla

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka cilësuar shkelje të Paktit ndërkombëtar për të drejta civile dhe politike, vendimin e Francës...