shkolla

Droga në shkolla, zëdhënësi i policisë: Ambienti brenda është i sigurt

Zëdhënësi i policisë Gent Mullai tregoi në emisionin Review në Euroneës Albania se me nisjen e shkollës dhe synimin që shkolla...

Tërmeti lë pa shkollë fëmijët e fshatit në Dimal, nxënësit mësojnë në lokal

Fshati Goriçan, një fshat që ka afërsisht 800 familje, aktualisht ndodhet pa një shkollë publike. Ambientet e shkollës së Goriçanit që prej...

Shkolla pa mësues në Ersekë, nxënësja e vetme e fshatit nuk ka mundësi të marrë dije

Këtë mëngjes erdha te shoqëroj Alesian 8-vjeçare drejt shkollës së saj në fshatin Boshanj të Ersekës. Është e mërzitur për shkak se...

Ministri i Brendshëm grek takon Fredi Belerin në ambientet e burgut të Durrësit

Ministri i Brendshëm i Greqisë Johanis Ikonomu, është takuar mesditën e kësaj të premteje me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, por...

Shkolla me vetëm një nxënëse, vogëlushja në lot kërkon mësues

Alesja Alilaj, vetëm 8 vjeç, kërkon që të arsimohet në fshatin e saj Boshanj, i cili ndodhet vetëm 25 minuta larg...

Shkolla 100-vjeçare në Gjirokastër, godina drejt rrënimit

Një ndër shkollat më të vjetra në rang vendi, prej disa vitesh është jashtë funksioni. Bëhet fjalë për shkollën fillore ‘Bajo...

Oficerët e sigurisë në shkolla, bashkëpunim për sigurinë e nxënësve në Durrës

Viti i ri shkollor 2023-2024 i ka gjetur shkollat e Durrësit me një numër të shtuar të oficerëve të sigurisë. Jo vetëm...

Ilir Harasani: Shkolla shqipe në Mal të Zi, meritë e Dritan Abazoviçit

Zv. sekretari i Përgjithshëm i kryeministrit në Malin e Zi, Ilir Harasani tha në një intervistë për Euronews Albania se shkolla...

Shkolla me 4 nxënës në Devoll, vetëm 2 prej tyre e frekuentojnë

Disa vite më parë shkolla e ciklit fillor në fshatin Kapshticë, Devoll numëronte rreth 60 nxënës nga fshati i cili ndodhet...

Nis viti i ri shkollor, 29 mijë nxënës ulen në bankat e shkollës për herë të parë

Sot nis viti i ri shkollor 2023-2024. Rreth 29 mijë nxënës do të ulen në bankat e shkollës për herë të...

Të hënën nis shkolla/ Rreth 450 mijë nxënës, startojnë vitin e ri 2023-2024

Rreth 450 mijë nxënës të arsimit parauniversitar në vend do të nisin këtë të hënë vitin e ri shkollor. 70 mijë i...

Viti i ri shkollor, Veliaj e Balla takim me strukturat e policisë e administratorët 

Teksa kanë mbetur vetëm 3 ditë nga nisja e vitit të ri shkollor, kreu i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dhe...

Qyteti irlandez vendi i parë në botë që ndalon celularët në shkolla

Qyteti bregdetar irlandez Greystones bëhet qyteti parë në botë që u ndalon fëmijëve deri në shkollën e mesme mbajtjen e një...

Paketa e Sigurisë në shkolla, Balla: Vendosim perimetër sigurie 50 m rreth objekteve

Ministrit i Brendshëm Taulant Balla, së bashku më ministren e Arsimit Evis Kushi organizuan këtë të premte një takim ku prezantuan...

Shkolla shqipe me godinë të re në Filadelfia, kontribut i 500 familjeve patriotike

Tajar Domi, kreu i shoqatës së atdhetarëve shqiptar në Filadelfia, “Bijtë e shqipes”, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews...

OKB-ja paralajmëron rrezikun e përdorimit të telefonave në shkolla

OKB ka paralajmëruar rrezikun e përdorimit të telefonave të mençur në shkolla, duke thënë se vetëm “teknologjia e nevojshme për mësim”...