shkolle

Sa energji shpenzon një shkollë?

Shkolla 9-vjeçare “Lasgush Poradeci”, është e rindërtuar me kushtet më bashkëkohore, ndaj dhe konsumi i energjisë është më i lartë. Bashkia...

Vijon mësimi me turne në Korçë, mbyllen 3 shkolla

Edhe pse sot nis viti i ri shkollor, në Korçë ka ende problematika sa i përket sistemit arsimor. Gazetari i "Euronews Albania",...

Dita e parë e shkollës, policia në akset rrugore në Tiranë

Policia është angazhuar për të menaxhuar trafikun në ditën e parë të shkollës për këtë vit. 450 mijë nxënës në gjithë Shqipërinë...

250 nxënës më pak në qarkun Korçë

Rreth 250 nxënës më pak do të ulen këtë vit për herë të parë në bankat e shkollës të qarkut Korçë. Sipas...

Shkolla e dëmtuar nga tërmeti, nxënësit në Peqin ecin 4 km për të bërë mësim

Nxënësit edhe për këtë sezon shkollor duhet të udhetojnë të paktën 4 kilometra për të kryer procesin mësimor në turnin e...

Punonjësit e arsimit në Kosovë vijojnë grevën: Nxënësit të mos shkojnë në shkolla

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit në Kosovë, Rrahman Jasharaj deklaroi se greva do të vazhdojë dhe se nxënësit nuk...

‘Është mënyrë jetese’, deputetja: Vajzat myslimane nuk dinë të jetojnë pa shami

Dude Balja, deputete e kuvendit të Kosovës e cilësoi të padrejtë urdhrin administrativ që nuk lejon vajzat të mbajnë shami në shkollë. Në...

Specialistja tregon si do të kryhet regjistrimi i klasave të para në e-Albania

Duke filluar nga dita e sotme, regjistrimi i nxënësve për klasat e para dhe të dhjeta për këtë vit shkollor, do...

​Sulmi në një shkollë në Teksas, Osmani: Mendimet tona me familjet e viktimave

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka thënë se Kosova ndjen dhimbjen me popullin amerikan për jetët e humbura në sulmin e...

Kërcënime për bomba në 97 shkolla të Beogradit

Ministria e Punëve të Brendshme ka deklaruar për Radio Televizionin e Serbisë se pas raportimeve kërcënuese për bombat e vendosura në...

Bie me 2.2% numri i të diplomuarve, eksperti Halilaj radhit shkaqet

Sipas INSTAT, në vitin shkollor 2020-2021 u diplomuan në arsim 96.005 nxënës dhe studentë, me një ulje prej 2,2%, krahasuar me...

Sekretarja britanike: Putin, përgjegjës për bombardimin në shkollën ukrainase

Sekretarja e Jashtme Britanike, Liz Truss akuzoi forcat e presidentit rus Vladimir Putin për krime lufte, pasi një bombë e lëshuar...

Asnjë rast përdorimi droge në shkollën tonë, thotë drejtoresha e ‘Qemal Stafës’

Drejtoresha e gjimnazit ‘Qemal Stafa’ në Tiranë tha se në ambientet e shkollës që ajo drejton nuk është konstatuar asnjë rast...

Bankers Petroleum investon në shkollën në Patos, risi ambientet sportive

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Hekuran Meneku” në qytetin e Patosit kanë mundësi të ndjekin mësimin, por edhe aktivitetet sportive në mjedise...

Vriten dy gra gjatë një sulmi në një shkollë në Suedi

Dy gra rreth të 50-tave humbën jetën pas një sulmi me thikë në një shkollë të mesme në qytetin suedez Malmo. Dyshohet...

Nëna rrëfen si e bija 9 vjeç fitoi betejën me kancerin

Valbona Lengu është nëna e një vajze 9-vjeçare që ka fituar betejën me kancerin. Ajo tregon vështirësitë e një prindi në atë...